Jaka zabawka dla noworodka?

dziecko i zabawka

Sklepy są pełne propozycji zabawek dla dzieci od 0 do 6 miesięcy, jednak jaką zabawkę warto kupić swojemu maluchowi? Rodzicom zależy, aby zabawa miała w sobie aspekt edukacyjny i wspomagała rozwój dziecka. Na tym etapie dziecko nie potrzebuje wielu zabawek, a te które proponujemy dziecku nie powinny być skomplikowane i zbyt głośne. Jednak karuzela z uspokajającą melodią, grzechotka czy mata edukacyjna świetnie sprawdzą się w waszym domu. Sprawdź, jaka zabawka dla noworodka jest warta zakupu. 

Zabawki dla niemowląt – ranking zabawek 

1. Karuzela dla niemowląt 

Karuzela to świetna zabawka dla dziecka, która sprawdzi się od pierwszego dnia życia. Są to zazwyczaj kolorowe zabawki zawieszone nad łóżeczkiem dziecka. Ich celem jest przyciąganie uwagi maluszka i nauka koncentrowania wzroku na poruszających się elementach. Rodzice często wybierają jasne lub pastelowe karuzele, które pięknie komponują się z wystrojem pokoiku dla dziecka. Jednak warto wiedzieć, że lepiej na wzrok działają kontrastowe, mocno nasycone barwy. Ciekawym sposobem jest zawiązanie na karuzeli kolorowych wstążeczek lub przypięcie spinaczy o wyrazistym kolorze. W ofercie sklepów można znaleźć karuzele z pozytywką, spokojna melodia będzie dodatkowo usypiać maluszka. Niektóre modele mają wbudowaną lampkę, które znakomicie sprawdzi się przy nocnym karmieniu. 

2. Mata edukacyjna

Doskonałą zabawką dla noworodka, która znakomicie sprawdzi się jako prezent dla dziecka jest mata edukacyjna. Matę zazwyczaj umieszczamy na podłodze, na miękkim dywanie lub kocu. Jest to miejsce gdzie maluszek może obserwować wiszące nad nim zawieszki. To też znakomity sposób, aby zachęcić dziecko do aktywności w pozycji na brzuszku. Mata przeznaczona dla dzieci jest wykonana z bezpiecznych materiałów i nie zawiera żadnych niebezpiecznych elementów. 

3. Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne dla niemowląt mają na celu aktywowanie zmysłów dziecka w czasie zabawy. Dla noworodka idealne będą kolorowe zabawki, karty kontrastowe lub zabawki wydające dźwięki, dzięki którym będzie mógł doskonalić swój wzrok i słuch. 

Grzechotki

Najpopularniejsza zabawka dla niemowląt to grzechotka. Można się bawić nią już z noworodkiem, mimo że malutkie dziecko nie potrafi samodzielnie utrzymać przedmiotu w rączce. Jednak delikatny dźwięk jaki wydaje grzechotka to świetny sposób, aby zachęcić dziecko np. do przekręcania główki albo podążania wzrokiem za kolorową zabawką. 

Przywieszki edukacyjne

Dla noworodka nie są potrzebne jeszcze zabawki interaktywne, za to świetnie sprawdzą się kolorowe przedmioty. Świetną rzeczą którą warto zawiesić na  wysokości wzroku dziecka są przywieszki edukacyjne. Warto wybierać takie, które są wykonane z różnych faktur i struktur. Przywieszkę można zawiesić w łóżeczku dziecka, w wózku lub w foteliku samochodowym. Wspaniale kiedy tego typu przedmioty wydają również jakiś dźwięk przy poruszaniu nimi. Zabawka dla noworodka powinna być kolorowa, szeleszcząca i przyciągająca jego uwagę.

Przytulanki 

Każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Mimo tego, że noworodek jest jeszcze za mały na tego typu zabawki nieduży miś lub inne zwierzątko może być pięknym dodatkiem do pokoju dziecięcego. W ofertach sklepów są dostępne przytulanki sensoryczne, które mają różne faktury i kolory. Popularne wśród dzieci są również przytulanki z kocykiem

Sprawdź także: Dlaczego dziecko rzuca zabawkami? – kilka słów o potrzebie rzucania

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!