Jak sprawdzić czy jest się w ciąży?

kobieta w ciąży z dzieckiem

Pierwszym najprostszym sposobem na sprawdzenie czy spodziewamy się dziecka jest wykonanie testu ciążowego. Test można przeprowadzić w domowych warunkach, a jego czułość jest bardzo wysoka. Jakie są inne sposoby na potwierdzenie ciąży? 

Medyczne sposoby, które w 100% potwierdzają zapłodnienie to wykonanie badania krwi. Na ciąże wskazuje podwyższona zawartość w krwii hormonu beta hCG. Jeśli nie dostałaś okresu, a test wyszedł pozytywny należy udać się do lekarza ginekologa, w celu wykonania USG i cytologii. Jakie są inne symptomy wskazujące na to, że to może być ciąża?

Najczęstsze wczesne symptomy ciąży

  1. Brak miesiączki 

Brak comiesięcznego krwawienia nie zawsze może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Często wynika to z zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Ale jeśli okres jest regularny, a kobieta współżyła z partnerem bez zabezpieczenia to jego brak może świadczyć o ciąży. Warto poczekać z testem ciążowym kilka dni od daty spodziewanej miesiączki, gdyż dopiero na kilkanaście dni po zapłodnieniu wzrasta w krwii i moczu obecność beta hCG. 

  1. Wrażliwe i powiększone piersi 

Nabrzmiałe piersi są również zwiastunem nadchodzącej menstruacji, więc nie zawsze jednoznacznie wskazują ciążę. Jednak pod wpływem zmian hormonalnych drażliwość piersi może być wyższa jeśli jesteś w pierwszych tygodniach ciąży. 

  1. Nudności i wymioty

Młode mamy w pierwszych tygodniach ciąży skarżą się na brak apetytu, wrażliwość na zapachy, nudności oraz wymioty. Wcześniej wspomniane przypadłości, mimo że w potocznej mowie są nazywane porannymi, mogą towarzyszyć ciężarnym cały dzień w pierwszych trymestrze ciąży. 

  1. Częstsze oddawanie moczu 

Ciąża wpływa na zwiększenie ilości krwii w krwioobiegu, dlatego nerki muszą przetworzyć większą ilość płynu. Niestety bycie w ciąży skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. 

  1. Zmęczenie

Wśród wczesnych objawów ciąży wysokie miejsce zajmuje również zmęczenie. We wczesnej ciąży poziom hormonu progesteronu gwałtownie rośnie – co może powodować senność. To normalne, że kobieta w ciąży potrzebuje drzemek w ciągu dnia i potrzebuje kłaść się spać o wiele wcześniej niż zazwyczaj. 

Jesteś w ciąży? Sprawdź, jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!