Jak dbać o piersi w ciąży? Jak poprawić wygląd piersi?

piersi na zdjęciu

Kobiety w ciąży powinny szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią pielęgnację piersi. Biust w ciąży może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Pod wpływem hormonów piersi mogą być wrażliwsze na dotyk i bolesne. Wyjaśniamy, jak poradzić sobie ze zmianami jakie czekają piersi w czasie ciąży i jak dbać o piersi w ciąży!

Jak dbać o piersi w ciąży? 5 porad, jak poprawić komfort i wygląd piersi. 

Kwestia wyglądu piersi w trakcie ciąży oraz po niej to bardzo delikatny temat. Piersi powiększają się i często występują na nich rozstępy. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zadbać o nasz biust, co ochroni go, nawet częściowo, przed skutkami ciążowych zmian. Jest to niezwykle ważne dla kobiet marzących o karmieniu piersią, bowiem po ciąży ich piersi będą poddawane kolejnym zmianom przez laktację.

  1. Odpowiedni stanik. Podstawą zachowania ładnego wyglądu piersi w ciąży jest stanik ciążowy. Prawidłowo dobrana bielizna to gwarancja komfortu, zniwelowanie bólu kręgosłupa oraz pomoc dla skóry, która dźwiga nasz biust. W pierwszym trymestrze ciąży brodawki mogą być bolesne i wrażliwe, aby uniknąć podrażnień warto zakładać stanik również na noc. Materiał piżamy może w nieprzyjemny sposób ocierać biust. Najlepsze na noc są staniki z naturalnych tkanin przepuszczające powietrze. Idealnie sprawdzą się staniki sportowe, które nie mają fiszbin. Jeśli chcesz po porodzie karmić dziecko swoim mlekiem, warto już w okresie ciąży zaopatrzyć się w stanik do karmienia. 
  2. Zimne prysznice. Tkanki budujące pieri są osłabione w czasie ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi oraz powiększeniem piersi. W celu poprawy jędrności skóry na piersiach unikaj długich chwil pod strumieniem gorącej wody. Prysznic zakończ spłukując piersi strumieniem zimnej wody. Chłodna woda pomaga również złagodzić ból w ociężałym biuście. Jeśli nie jesteś fanką zimnych pryszniców, możesz zrobić chłodny okład na piersi.
  3. Prawidłowe nawilżenie skóry. Rozstępy są najczęściej przekazywane genetycznie, więc jeśli twoja skóra ma do nich skłonność, to ciężkie będzie całkowite ich uniknięcie. Można jednak prawidłową pielęgnacją i profilaktyką zniwelować efekty zmian skórnych. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach i piersiach. Aby zminimalizować skutki rozciągania się skóry w czasie ciąży podstawą jest odpowiednie nawilżenie ciała. Warto stosować produkty nawilżające dwa raz dziennie – rano i wieczorem, aby przez całą dobę nie dochodziło to przesuszenia skóry. Kremy, balsamy oraz oleje specjalnie przygotowane dla kobiet w ciąży idealnie sprawdzą się w pomocy w nawilżeniu ciała. Produkty zawierające olejek arganowy oraz olejek ze słodkich migdałów są rekomendowane dla kobiet walczących z rozstępami. 
  4. Prawidłowe karmienie piersią. W okresie ciąży warto dowiedzieć się, jak prawidłowo karmić piersią nasze dziecko, aby nasz biust był piękny i zdrowy. Już od pierwszych dni z noworodkiem można wprowadzić rytuały, które polepszają wygląd piersi. Wbrew powszechnie panującej opinii karmienie piersią nie uszkadza biustu i nie warto rezygnować z karmienia w obawie przed nieestetycznym biustem. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie naszej metody przystawiania dziecka z doradcą laktacyjnym (często można odbyć konsultację już w szpitalu). Dzięki temu unikniemy bolesnym pęknięć i ran brodawek. Najważniejsze jest, aby noworodek wkładał do buzi całą brodawkę. Po karmieniu warto wetrzeć w piersi preparat nawilżający bezpieczny dla maluszków np. lanolinę. 
  5. Ćwiczenia poprawiające wygląd piersi. Nie przerywaj całkowicie uprawiania sportu i bycia aktywną w czasie ciąży. Oczywiste jest, że warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń, ale całkowicie bezpieczne dla przyszłych mam jest pływanie, zajęcia z jogi czy długie spacery. Te aktywności pozytywnie wpłyną również na wygląd naszego biustu, pozwolą utrzymać napięcie skóry i ładny kształt piersi. Możesz również ćwiczyć swoją klatkę piersiową w domu, np. łącząc dłonie na wysokości klatki i naciskać je na siebie lub zastosować oporową gumę do ćwiczeń. 

Teraz już wiesz, jak dbać o piersi w ciąży! Mamy nadzieję, że nasze rady będą przydatne i bez problemu uda się je wcielić w życie podczas oczekiwania na dziecko.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!