Czkawka u noworodka

czkawka u noworodka

Dzieci przychodzą na świat z niedojrzałym i nie w pełni rozwiniętym układem nerwowym. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy są częste czkawki u noworodka. Rodzice często się martwią, że czkawka jest niedogodnością dla dziecka, a nawet może nieść za sobą jakieś niebezpieczeństwa. Czy faktycznie czkawka u tak małego dziecka powinna być powodem do niepokoju? Czy są skuteczne sposoby na poradzenie sobie z czkawką u niemowlęcia? 

Czkawka u noworodka – co oznacza? 

Czkawka u nowonarodzonego dziecka jest całkiem normalnym zjawiskiem i może pojawiać się nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. To charakterystyczny odgłos wywołany skurczem mięśni przepony oraz krtani. Niektóre mamy mogły zauważyć, że ich dzieci miewały czkawki już w czasie życia płodowego. Czkawki noworodka zdarzają się np. pod wpływem zmiany temperatury lub podekscytowaniem dziecka. Maluchy karmione piersią lub butelką czasami mogą przy ssaniu nałykać się powietrza, co również skutkuje czkawką. Mamy, które karmią dziecko piersią powinny starać się, aby dziecko było prawidłowo przystawione do piersi, to znaczy, aby chwyciło całą brodawkę. Karmienie butelką należy zakończyć odbiciem dziecka.  

Sposoby na czkawkę u noworodka

Najprostszym sposobem na czkawkę u noworodka jest podanie mu mleka. Malutkie dzieci nie powinny przyjmować żadnych płynów poza mlekiem dostosowanych do ich potrzeb. Czasami wystarczy okryć dziecko kocykiem lub przez chwilę ponosić na rękach i ogrzać dziecko własnym ciepłem. Wiele mam problem męczącej dziecko czkawki rozwiązuje kładąc dziecko na chwilę na brzuszek lub lekko je masując. Starszym dzieciom, które już przyjmują stałe pokarmy i mają rozszerzoną dietę można podać do picia wodę. 

Czy częste czkawki u dziecka to powód do niepokoju? 

Czkawka u noworodka jest zjawiskiem normalnym i powszechnym, nawet bez naszej ingerencji przechodzi mu samoistnie. Lekka czkawka, która trwa kilka minut nie jest dla dziecka uciążliwa i nie powoduje u niego dyskomfortu. Jednak jeśli czkawka nie przechodzi nawet po zastosowaniu wyżej wymienionych sposobów należy obserwować dziecko i dobrze jest tę kwestię skonsultować z pediatrą. Długotrwałe czkawki u noworodka mogą powodować kłopoty ze snem oraz z przyjmowaniem pokarmu. Kiedy poza czkawką rodzice zaobserwują inne niepokojące objawy jak częste ulewanie, utrata masy ciała czy nocne duszności może być to związane z refluksem. Ta żołądkowa dolegliwość jest wynikiem niedojrzałego układu pokarmowego, który nie ma jeszcze mocnego dolnego zwieracza przełyku. W wyniku tego treść żołądkowa często cofa się do przełyku powodując wyżej wspomniane objawy. W bardzo rzadkich przypadkach czkawka u noworodka może zwiastować problemy neurologiczne czy początki zapalenia płuc. 

Czytaj też: Niemowlak nie chce spać – pomoc w zasypianiu

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!