Filmy i bajki dla dzieci

telewizor

Zarówno w kinie, jak i w telewizji, czy internecie ciągle pojawiają się nowe produkcje przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Nie wszystkie są jednak dobrze przemyślane! Jakie filmy i bajki dla dzieci naprawdę warto im pokazać, gdy pozwalamy im na czas przed ekranem? Takie, które mają piękną grafikę, wciągający i mądry scenariusz oraz są naprawdę dopasowane do wieku odbiorcy. Przedstawiamy Wam nasz subiektywny ranking!

Bajki animowane ranking

Bajki i filmy animowane dla dzieci w wieku przedszkolnym

 1. Puffin Rock – to wspaniała animacja dla młodszych dzieci, której bohaterami są sympatyczne maskonury i ich zwierzęcy przyjaciele.
 2. Word party – Bal słówek – produkcja dla najmłodszych oparta na licznych powtórzeniach słówek i powolnej akcji dopasowanej do wieku dzieci.
 3. Przytul mnie – osoby, które znają książeczki o sympatycznych niedźwiedziach napewo nie będą zawiedzione tą uroczą i mądrą animacją!
 4. Miś Muki – francuski serial animowany z 2012 roku opowiadający o przyjaciołach zwiedzających świat na rowerze.
 5. La luna- 7 minutowy film krótkometrażowy o chłopcu, któremu dziadek i ojciec przekazują tajniki swojej pracy.
 6. Tappi – seria książek o dzielnym wikingu doczekała się kilkunastu odcinków animowanej bajki. Przygody Tappiego i Chichotka zasługują na uwagę rodziców i dzieci!
 7. Basia – kolejna świetna (i w pełni polska) produkcja to adaptacja książek o sympatycznej Basi! Seria podbiła już serca czytelników, a obecnie rozkochuje w sobie widzów. Istnieje już kilka sezonów, a w każdym jest około 5 filmików krótkometrażowych.

Filmy i seriale dla dzieci w wieku 7-12 lat

 1. Awatar: Legenda Aanga – serial animowany rozgrywający się w świecie magii, który wciąga w wir fascynujących przygód młodego Awatara.
 2. Awatar: Legenda Korry – kontynuacja opowieści o magach powietrza, ziemi, ognia i wody rozgrywająca się w czasach następczyni Aanga, młodej Awatar Korry!
 3. Było sobie życie – wspaniały serial o anatomii człowieka, na którym wychowało się już sporo dzieci.
 4. Carmen Sandiego – serial animowany dla dzieci o tajemniczej złodziejce w czerwieni okradającej innych złodziei.
 5. Park Jurajski, Obóz kredowy” – obóz wakacyjny na wyspie dinozaurów zmienia się w obóz przetrwania, gdy gady wydostają się na wolność. Coś dla fanów filmowej serii o parku jurajskim!
 6. She-Ra i księżniczki mocy” – fantastyczna produkcja rozgrywająca się na Eterni. Pewnego dnia wojowniczka Hordy odnajduje miecz, który sprawia, że staje się bohaterką. Adora dołącza do Rebelii i stara się ocalić swój świat.

Najlepsze bajki animowane dla młodzieży

Dla młodzieży tworzone są głównie propozycje filmowe, ale zdarza się, że tworzone są także wartościowe animacje. W 2021 roku premierę będzie miała np. opowieść o nastolatce z Niemiec dołączającej do pokojowej rewolucji w 1989 roku pod tytułem “Fritzi – przyjaźń bez granic”. Zaproponuj swoim nastolatkom także: “Spirited Away: W krainie bogów” lub “Karolina i tajemnicze drzwi”.

Filmy świąteczne dla dzieci

Po grudniowych szaleństwach na śniegu warto zapalić choinkowe lampki, zrobić gorące kakao i wspólnie obejrzeć ciekawą bajkę! Wśród świątecznych filmów dla dzieci trzeba wymienić takie kinowe bajki dla dzieci, jak:

 • “Dziadek do orzechów. Cztery Królestwa”,
 • “Opowieść Wigilijna”,
 • “Ekspres polarny”.

Przed Bożym Narodzeniem warto obejrzeć także:

 • “Opowieść wigilijną Myszki Miki”,
 • “Cud na 34. ulicy”,
 • “Cudowne święta Jonatana”,
 • “Elmo ratuje Boże Narodzenie”.

Najpiękniejsze filmy dla dzieci i młodzieży

Starsze dzieci i młodzież zdecydowanie powinny obejrzeć takie produkcje jak:

 • “Operacja Człowiek w Czerni”,
 • “Niezwykłe lato z Tess”,
 • “Cały świat Romy”,
 • “Łowcy czarownic”,
 • “Jestem William”,
 • “Szczęściara”
 • “Supa Modo”.

Filmy te wyróżnione zostały m.in. na festiwalu Kino Dzieci.

A Wy, jakie filmy i bajki dla dzieci polecacie? Co jest dla Was ważne?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!