Rak piersi – przyczyny

rak piersi kobiety ze wstążkami

Rak piersi jest drugim najczęściej rozpoznawanym rakiem u kobiet na całym świecie. Co ciekawe, rak piersi może wystąpić również u mężczyzn! Obecne wskaźniki przeżywalności chorych wzrosły, co spowodowane jest wzrostem świadomości kobiet i wcześniejszym wykrywaniem nowotworu! Lekarze prezentują także nowe, spersonalizowane podejście do leczenia każdej pacjentki!

Rak piersi – co to?

Choroba określana jako rak piersi związana jest z nieprawidłowym działaniem komórek piersi. Dzielą się one szybciej niż te zdrowe komórki i gromadzą się, tworząc guz. Niestety, komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się w organizmie, czyli tworzyć tak zwane „przerzuty”. Najczęściej pojawiają się one w węzłach chłonnych. Rak piersi najczęściej wywodzi się z komórek przewodów produkujących mleko, ale swój początek może mieć również w tkance gruczołowej lub w innych komórkach w piersi!

Rak piersi – statystyki

Szacuje się, że w roku 2020 pojawiło się 2,3 miliona nowych przypadków. Liczba ta wskazuje, że co 8 zdiagnozowany w zeszłym roku nowotwór był rakiem piersi. Odnotowano także około 685 000 zgonów spowodowanych chorobom.

Czynniki ryzyka – jakie są przyczyny raka piersi?

Lekarze określili już długą listę czynników ryzyka mogących przyczyniać się do powstawiania zmian nowotworowych u ludzi. Szczególną rolę odgrywają czynniki hormonalne.

Inne czynniki związane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi obejmują:

 • Płeć – kobiety są znacznie bardziej narażone na raka piersi niż mężczyźni.
 • Wiek – ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem.
 • Historia chorób piersi.
 • Narażenie na promieniowanie – jeśli jako młoda osoba byłaś poddawana radioterapii klatki piersiowej, ryzyko raka piersi jest zwiększone.
 • Otyłość – nadwaga zwiększa ryzyko raka piersi.
 • Rozpoczęcie okresu – jeśli pierwsza miesiączka wystąpiła przed ukończeniem 12 roku życia zwiększa się ryzyko raka piersi.
 • Urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia – kobiety, które zdecydowały się na późniejsze macierzyństwo, mogą mieć zwiększone ryzyko choroby.
 • Brak ciąży – kobiety, które nigdy nie były w ciąży są w grupie większego ryzyka.
 • Terapia hormonalna po menopauzie – osoby, które przyjmują leki hormonalne zawierające estrogen i progesteron w celu leczenia objawów menopauzy, mają zwiększone ryzyko raka piersi.
 • Picie alkoholu.

Przyczyny powstawania zmian nowotworowych wciąż nie są jednak jasne, gdyż niektórzy ludzie, chorują na raka mimo, że nie mają czynników ryzyka. Prawdopodobnie rak piersi jest zatem spowodowany interakcją między czynnikiem genetycznym, a środowiskiem naszego życia.

Dziedziczny rak piersi

Wiadomo, że 5 do 10% przypadków raka piersi jest związanych z mutacjami genetycznymi przekazywanymi z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Zidentyfikowano szereg dziedziczny genów predysponujących do choroby, z ktorych najbardziej znane są:

 • gen 1 raka piersi (BRCA1),
 • gen raka piersi 2 (BRCA2).

Kobiety, które mają w rodzinie historię raka piersi lub innych nowotworów, powinny wykonać badanie krwi, które służy zidentyfikowaniu mutacji w genach BRCA. Poproś swojego lekarza o skierowanie do doradcy genetycznego, który przeanalizuje historię zdrowia Twojej rodziny oraz omówi z Tobą wyniki testów genetycznych.

Rak piersi -objawy, na które musisz zwrócić uwagę!

Oznaki raka piersi to:

 • guz w piersi,
 • zgrubienie różniące się od otaczającej tkanki,
 • zmiana rozmiaru, kształtu lub wyglądu piersi,
 • zmiany na skórze piersi np. wgłębienia,
 • łuszczenie się skóry wokół sutka lub na skórze piersi,
 • zaczerwienienie skóry.

Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli wyczuje jakąkolwiek zmianę w piersi!!!

Diagnostyka raka piersi

Pierwszym sposobem na wykrycie zmian w piersiach jest samobadanie! Następnym regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG biustu. W przypadku znalezienia zmian wykonywana jest biopsja opisująca charakter guza.

Koniecznie zastanów się nad wykonaniem testu genetycznego, aby dowiedzieć się, czy masz mutację genów BRCA1 lub BRCA2!

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi to głównie zmiany w codziennym stylu życia!

 1. Wykonuj badania przesiewowe w kierunku raka piersi.
 2. Regularne samobadanie piersi.
 3. Ogranicz ilość wypijanego alkoholu do maksymalnie jednego drinka dziennie.
 4. Staraj się wykonywać co najmniej 30 minut ćwiczeń przez większość dni w tygodniu.
 5. Ogranicz terapię hormonalną po menopauzie.
 6. Zmniejsz liczbę kalorii, które jesz każdego dnia.
 7. Wybierz zdrową dietę np. śródziemnomorską.

Młoda mamo, badaj się!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!