FAS – zespół alkoholowy – przyczyny, objawy, leczenie

FAS to inaczej  Alkoholowy Zespół Płodowy. Na ten stan narażone jest każde dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywa alkohol. Niestety FAS powoduje różnego rodzaju wady, które nie są możliwe do wyleczenia. Nawet okazjonalne napicie się słabego alkoholu w ciąży, niesie ze sobą ryzyko powstania u dziecka Alkoholowego Zespołu Płodowego. Dlatego tak ważne jest to, aby w ciąży zrezygnować z picia jakiegokolwiek alkoholu, nawet w małych ilościach. Alkohol spożywany w ciąży wpływa negatywnie na dziecko, niezależnie od jej miesiąca.

Alkohol, który jest obecny w krwi matki ma wpływ na płód przenikając przez łożysko. Do metabolizowania alkoholu potrzebne są określone mechanizmy, które dziecko ma wykształcone bardzo słabo. To powoduje, że alkohol źle wpływa na mózg, rdzeń kręgowy czy inne części ciała malucha, uszkadzając ich rozwój. Objawy FAS są różne, ale najczęściej widać je bardzo wyraźnie. O objawach przeczytasz w kolejnym fragmencie artykułu.

Objawy zespołu alkoholowego

Jeśli dziecko cierpi na FAS, można to dostrzec jeszcze przed obserwacją jego zachowania. Już po wyglądzie buźki malucha widać, że mama spożywała w trakcie ciąży alkohol. Długość szpary powiekowej jest zmniejszona, rynienka podnosowa gładka, a górna warga wąska. Pozostałe kryteria diagnostyczne to niedobory wzrostu, występują także deficyty ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli spełnione są wszystkie te kryteria, dziecko cierpi na FAS. Alkoholowy Zespół Płodowy objawia się także poprzez:

  • zniekształcenia kończyn i stawów,
  • wolny wzrost,
  • uszkodzony słuch albo wzrok,
  • wady serca,
  • problemy związane z kośćmi oraz nerkami.

Dziecko ma często również problemy związane z nauką, zapamiętywaniem, koncentracją i przetwarzaniem informacji. Maluch może być także nadpobudliwy i mieć zmienne nastroje. Każde dziecko może mieć inne objawy, to kwestia indywidualna. Jedne dzieci odczuwają więcej objawów o dużym nasileniu, inne odczuwają je nieco łagodniej.

Leczenie FAS

Niestety, jak już wcześniej wspomniano, na Alkoholowy Zespół Płodowy nie ma lekarstwa. Człowiek odczuwa negatywne skutki picia przez matkę alkoholu w ciąży przez całe życie, nawet jako osoba dorosła. Nie oznacza to jednak, iż diagnostyka jest bez znaczenia. Im wcześniej lekarz przebada dziecko, tym większa szansa na pomoc i ograniczenie negatywnych skutków FAS. Dzięki temu rodzice i nauczyciele wiedzą, że dziecko ma specjalne potrzeby i może reagować różnie. To umożliwia stworzenie odpowiednich warunków do nauki, a także edukację rodziców w kwestiach związanych z odpowiednim wychowaniem dziecka. W odpowiednim wieku dzieci mogą korzystać z różnych możliwości, jak na przykład terapia behawioralna. Dzięki niej maluchy ze specjalnymi potrzebami uczą się jak budować prawidłowe relacje społeczne.

Rozpoznanie zaburzeń powinno być udziałem różnych specjalistów. Nie może zabraknąć wizyty u pediatry, neurologa dziecięcego, neurologopedy i psychologa. Dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarzy, można podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym życie dziecka będzie bardziej komfortowe. To niezwykle ważne także dla funkcjonowania w dorosłym życiu, które wymaga przecież samodzielności. Różnorodne zajęcia i terapie, odpowiednie podejście rodziców i nauczycieli, to między innymi pomoże przygotować dziecko do dorosłego życia.

Podsumowanie

Każdy rodzaj i ilość alkoholu spożywanego w czasie ciąży, może doprowadzić do Alkoholowego Zespołu Płodowego. Warto unikać wszelkich używek w tym czasie, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. FAS nie da się wyleczyć, jednak diagnostyka jest bardzo ważna. Dzięki niej można dobrać sposoby, które pozwolą dziecku żyć w miarę komfortowo, a także przygotować się do dorosłego życia. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!