Ile trwa poród?

Poród jest to etap polegający na wydaleniu dziecka oraz łożyska z macicy, który kończy cały okres ciąży. Powinien on rozpocząć się prawidłowo w 40. tygodniu ciąży. Do objawów porodu zalicza się: odejście wód płodowych, skurcze macicy oraz rozwieranie szyjki macicy. To ile trwa poród, jest kwestią indywidualną i zależy od pewnych czynników.
Etapy porodu fizjologicznego
Poród można podzielić na 4 fazy, których czas trwania różni się u kobiet, które rodzą po raz pierwszy od tych rodzących kolejne dziecko.
1. Faza pierwsza– czyli czas od początku porodu, aż do całkowitego rozwarcia szyjki macicy, a więc na ok 10 cm. Jest to tak zwany okres rozwierania, który wynosi ok. 9-15 godzin u pierworódki oraz 7-9 godzin u wieloródki.
2. Faza druga– trwa od momentu całkowitego rozwarcia ujścia, aż do urodzenia dziecka. Nazywana okresem wydalania i trwająca 1-2 godziny u kobiety rodzącej pierwsze dziecko oraz 0,5-1 godziny, u której kobiety na świat przychodzi kolejne dziecko.
3. Faza trzecia– rozpoczyna się po urodzeniu noworodka, natomiast jej koniec przypada na wydalenie łożyska, błon płodowych pozałożyskowych i sznura pępowinowego. U pierworódki trwa przeważnie ok. 15-30 minut, a u wieloródki ok. 5-15 minut.
4. Faza czwarta– opiera się na dwugodzinnym nadzorze matki i noworodka.
Co ma wpływ na długość porodu?
- Podatność na rozwarcie
Jeśli szyjka macicy jest miękka i dojrzała wówczas akcja porodowa przebiega sprawniej.
- Budowa anatomiczna
Na poród wpływ ma też wielkość i kształt miednicy, która może sprzyjać wyjściu na świat dziecka czy wręcz przeciwnie. Jeśli miednica matki jest zbyt wąska i ciasna, natomiast główka dziecka jest duża, wówczas mogą wystąpić trudności, a poród może skończyć się cięciem cesarskim.
- Ułożenie płodu
Najlepsze jest ułożenie główkowe.
- Znieczulenie
Zbyt duża dawka podanego znieczulenia może spowolnić akcję porodową.
- Nadwaga
Kobiety otyłe rodzą zazwyczaj dłużej.
- Sprawność fizyczna
Sprawnym przyszłym mamom o wiele łatwiej idzie urodzenie dziecka. Mogą one przybierać różne pozycje, które ułatwiają poród.
- Genetyka
Czynniki genetyczne również oddziałują na czas porodu.
- Relaks w wodzie
Woda przyspiesza i ułatwia urodzenie dziecka. Dzięki niej, kobieta mniej odczuwa ból, a jej mięśnie rozluźniają się, co natomiast pomaga w rozwarciu.
- Liczba porodów
Kolejne porody są przeważnie krótsze.
Ile trwa poród?
Poród naturalny jest dużym wysiłkiem dla kobiety. Jego czas trwania zależy w dużej mierze od przygotowania, aktywności fizycznej kobiety oraz jej doświadczenia. U osób z nadwagą czy otyłością poród trwa dłużej, a takie ciężarne mogą mieć problem z oddychaniem podczas akcji porodowej. Długość porodu naturalnego zależy także w dużej mierze od samego płodu, a właściwie jego dokładnego ułożenia w brzuchu kobiety. Jeśli jest ono prawidłowe, wówczas cała akcja porodowa przebiegnie sprawniej. W przypadku złego umiejscowienia dziecka często wybierane jest cięcie cesarskie. Wiele zależy także od tego, czy kobieta skorzysta ze znieczulenia. Jego zbyt duża ilość podana ciężarnej spowolni całą akcję, a prawidłowa ją przyspieszy. Istotne jest więc doświadczenie samego lekarza. Czas trwania porodu zależy od indywidualnego przypadku, może trwać od kilku d kilkunastu godzin. U kobiet rodzących pierwsze dziecko czas porodu wynosi przeciętnie do 10 godzin. Jeśli natomiast jest to kolejny poród kobiety, czas porodu może wynieść jedynie połowę z tego, czyli 5 godzin. Rodzenie w wodzie pomaga rodzącej w wydaleniu dziecka na świat. Nie można więc podać dokładnego czasu porodu, gdyż zależy on od wielu czynników, na które nie zawsze się ma wpływ.