Rower dla dziecka – jaki wybrać?

Dziecko przygodę rowerową zaczyna bardzo wcześnie. Maluch na początku podróżuje z rodzicami w foteliku albo w specjalnej przyczepie. Zanim wsiądzie na prawdziwy rower, uczy się na rowerku biegowym, który fantastycznie wpływa na koordynację ruchową i utrzymywanie równowagi. W ten sposób bardzo łatwo jest mu przesiąść się na rower na dwóch kółkach.

Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka?

Kiedyś w sprzedaży były tylko dwa albo trzy modele rowerków dla dzieci. Na szczęście te czasy dawno już minęły i obecnie wybór jednośladu dla malucha może być dość problematyczny, ponieważ polski rynek oferuje bogatą ofertę takich produktów.Rodzice bardzo często muszą odpowiedzieć sobie na wiele różnych pytań. Najważniejsze jest jednak to, aby wziąć pod uwagę:

  • wiek dziecka,
  • wzrost dziecka,
  • możliwości fizyczne,
  • jego upodobania,
  • oraz to, czy jest to pierwszy rowerek czy kolejny.

Jakie parametry są kluczowe podczas zakupu roweru dla dziecka?

Pierwszym kluczowym parametrem, który ma istotne znaczenie przy zakupie roweru dla dziecka, jest rozmiar ramy i kół. Dla 3-latka najlepsze będą koła 12 cali, natomiast dla malucha 4–6 lat, 14 lub 16 cali. Dzieci w wieku 6–8 lat powinny jeździć na jednośladach z kołami 20 cali, a te do 12 roku życia na rowerach z kołami 24 cali. Dla nastolatka najlepsze koła to 26 cali. Drugim istotnym czynnikiem jest rozmiar ramy, który musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Warto mieć na uwadze to, że dzieci w tym samym wieku mogą różnić się pod względem fizycznym, dlatego wyznacznikiem nie będzie wiek czy nawet wzrost, a długość nogi mierzonej po jej wewnętrznej stronie od kroku. Przyjmuje się, że dla 4–5-latka, długość ta wynosi około 48 cm, więc powinien on jeździć na rowerze z 14- lub 16-calowymi kołami. Dla 5–8-latków najlepiej dopasowane są 20-calowe koła z 10-calową ramą. Rowery dla starszych dzieci w wieku od 7 do 12 lat powinny mieć koła 24-calowe i ramę 11-calową lub 13-calową. Największy wybór mają nastolatki, które mogą jeździć na rowerze z 13-, 15- lub 17-calową ramą i hamulcami tarczowymi. To wszystkie najważniejsze informacje, jeśli chodzi o teorię, ale zawsze najważniejsze jest to, aby dziecko mogło podczas zakupów samodzielnie usiąść na rowerze i dokładnie sprawdzić, czy jednoślad będzie komfortowy. W przypadku najmłodszych dzieci ważne będzie to, aby maluch mógł podczas siedzenia na rowerze położyć całą stopę na ziemi.

Czy rower dla dziecka powinien być lekki?

Kolejnym dość ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu roweru dla dziecka są jego możliwości fizyczne. Waga odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w sytuacji, gdy dobrze wiemy o tym, iż dziecko będzie pokonywać różnego rodzaju przeszkody takie jak schody albo często będzie jeździć pod górkę. Na lekkim rowerze maluch będzie mógł znacznie łatwiej utrzymywać równowagę i kontrolować jazdę. Jest to niezwykle istotne w przypadku małych dzieci, które stawiają pierwsze kroki w samodzielnej jeździe na rowerze. Żeby rower był jak najlżejszy, nie powinienem posiadać żadnych zbędnych akcesoriów. Warto dla małego dziecka postawić na model, w którym zarówno rama, jak i kierownica zaprojektowane zostały z aluminium. Nieco starsze dzieci mogą już mieć kierownice i siodło stalowe, a także rower z kilkoma przerzutkami.

Dodatkowe akcesoria do roweru dla dziecka.

Zawsze, kiedy chcemy zachęcić naszego malucha do jazdy na rowerze, to musimy wybrać dla niego taki jednoślad, który przede wszystkim będzie mu się podobał. Może więc być zaprojektowany w jego ulubionym kolorze, z koszykiem do przewożenia zabawek, a nawet z małym bagażnikiem. Najważniejsze jest jednak to, aby rower dla dziecka był przede wszystkim bezpieczny i łatwy w użytkowaniu. Dlatego w takich modelach najczęściej nie montuje się żadnych przerzutek ani hamulców z klamkami. Natomiast łańcuch powinien być odpowiednio zabezpieczony specjalną plastikową osłoną.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!