Czego nie można w ciąży? Praktyczne wskazówki

kobieta z wyciągniętą dłonią

Okres ciąży to szczególny czas, kiedy mama powinna zwracać uwagę na to jak się odżywia oraz jaki styl życia prowadzi. Istnieje słynne powiedzenie “ciąża to nie choroba”, jednak jest to wyjątkowy stan w trakcie którego kobieta ma prawo czuć się zmęczona, osłabiona i często zniechęcona. Istnieją również różne zalecenia i wskazówki co w ciąży można robić, a czego lepiej unikać. Zebraliśmy kilka porad dla przyszłych mam odnośnie tego czego nie można w ciąży. 

Czego nie można jeść w ciąży?

Informacja o tym, że jesteś w ciąży sprawia, że musisz nieco zmienić swoje nawyki żywieniowe. Będzie to szczególnie trudne dla kobiet które uwielbiają sushi, kofeinę oraz krwiste steki. Na szczęście lista potraw, których warto unikać w czasie ciąży nie jest długa. Nie zmienia to jednak faktu, że młoda mama powinna przede wszystkim odżywiać się zdrowo, wybierać produkty bogate w witaminy i wartości odżywcze oraz pić dużą ilość wody

Czego nie jeść w ciąży – lista 

 1. Ryby o wysokiej zawartości rtęci:
 • rekin
 • miecznik
 • makrela królewska
 • tuńczyk 
 • marlin
 • płytecznik 
 • gardłosz 

Jednocześnie warto pamiętać, że ryby, który poziom rtęci jest na niskim poziomie są jak najbardziej zalecane do spożycia dla ciężarnych. Wśród rekomendowanych ryb znajdą się: 

 • dorsz
 • flądra
 • łosoś
 • tilapia
 • pstrąg 

Szczególnie dobrym wyborem są tłuste ryby, takie jak łosoś, ponieważ zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla rozwoju dziecka.

 1. Surowa ryba
 2. Surowe i niedogotowane mięso 
 3. Surowe jaja 
 4. Podroby mięsne w dużych ilościach 
 5. Kofeina w dawce większej niż 200 miligramów na dzień 
 6. Surowe kiełki
 7. Nieumyte warzywa i owoce 
 8. Niepasteryzowane mleko i ser ( zwłaszcza sery pleśniowe)
 9. Niektóre zioła 
 10. Wysokoprzetworzona żywność 
 11. Alkohol  (sprawdź przepis na drinki bezalkoholowe)

Czego nie można robić w ciąży?

 1. Nie dźwigaj ciężarów 

Jednym z najważniejszych zaleceń dotyczących tego, czego nie wolno robić w ciąży jest zakaz dźwigania ciężkich rzeczy. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, gdyż przeciążenie organizmu może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Z tego też powodu dobrze jest zrezygnować ze sprzątania oraz mycia okien w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze. Jeśli jesteś mamą starszaka, który potrzebuje bliskości i noszenia na rękach, warto czułość zamienić na sadzanie dziecka na kolanach, głaskanie, przytulanie i wspólną zabawę. Kiedy musisz podnieść dziecko staraj się przenosić jej na biodrze, aby ciężar nie obciążał miednicy. W czasie zaawansowanej ciąży zrezygnuj również z noszenia ciężkich siatek z zakupami. 

 1. Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych 

W czasie ciąży będziesz musiała zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych, które mogą być szkodliwe i niebezpieczne dla płodu. Pewnie już spotkałaś się z tym, że pani z salonu piękności pytała cię czy jesteś w ciąży przed przystąpieniem pracy. Będąc ciężarną musisz odłożyć robienie oczyszczających peelingów kwasami, zabiegów z użyciem lasera czy wysokich temperatur. Większość usług oferowanych przez kosmetyczkę jest  bezpiecznych, jednak warto poinformować o swoim stanie jeszcze przed umówieniem się na dany zabieg. 

 1. Czy w ciąży można chodzić na obcasach? 

Nie ma kategorycznego zakazu chodzenia w ciąży na obcasach, jednak dla własnego bezpieczeństwa i wygody, warto zmienić obuwie na bardziej komfortowe. W czasie ciąży kręgosłup i tak jest bardzo obciążony dodatkowymi kilogramami. 

 1. Zrezygnuj z czyszczenia kuwety w ciąży 

Zajście w ciąże nie jest równoznaczne z tym, że należy pozbyć się zwierząt ze swojego otoczenia. Warto jednak pamiętać, że wymienianie kuwety kota może stanowić niebezpieczeństwo zarażenia toksoplazmozą. Najlepiej jak w czasie oczekiwania na dziecko obowiązek wymiany piasku przejdzie na innych członków rodziny. Pamiętaj również, aby zawsze myć warzywa i owoce przed ich spożyciem.

Najpopularniejsze zabobony o ciąży 

W społeczeństwie często krążą nieprawdziwe informacje odnośnie tego co można, a czego nie można będąc w stanie błogosławionym. Wiele osób wierzy w przesądy o ciąży, jednak z naukowego punktu widzenia ma za zasadności, aby tych czynności unikać. Zebraliśmy najpopularniejsze zabobony o ciąży, które warto traktować z przymrużeniem oka. 

 1. W ciąży nie wolno farbować włosów – MIT (kolor farbowania może być jednak inny przez działanie hormonów)
 2. Nie wolno używać płynów do higieny intymnej – MIT
 3. Będąc w ciąży należy unikać psów, a tym bardziej nie można ich dotykać – MIT
 4. W trakcie ciąży nie można zaszczepić się na grypę – MIT
 5. W ciąży nie można malować paznokci u rąk i nóg – MIT (warto jednak zmyć lakier na czas pobytu w szpitalu) 
 6. Ciężarne nie powinny chodzić na basen – MIT
 7. Kobiecie w ciąży nie wolno korzystać w xero i kuchenki mikrofalowej, bo fale mogą być niebezpieczne dla dziecka – MIT
 8. Zapinanie pasów w ciąży może być niebezpieczne – MIT ( o ile pasy są prawidłowo zapięte) 
 9. Nie można pić w ciąży rumianku – MIT
 10. Zakazane są kąpiele w wannie – MIT (o ile woda nie jest zbyt gorąca) 
 11. Wegetarianki i weganki, które są w ciąży powinny zacząć jeść mięso i produkty odzwierzęce – MIT (sprawdź kilka faktów o diecie wege w ciąży)  

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!