Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy

kobieta u lekarza

Ciąża pozamaciczna to ciąża w której zapłodnione jajeczko zagnieżdża się poza obszarem macicy. Niestety na tę chwilę medycyna nie potrafi znaleźć rozwiązania, aby zarodek został przeszczepiony do macicy lub rozwijał się prawidłowo poza nią. Często dochodzi do samoistnych poronień lub zakończenia ciąży z pomocą lekarza. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie objawów ciąży pozamacicznej, gdyż może ona stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia kobiety. 

Ciąża pozamaciczna – przyczyny 

Ciąża pozamaciczna to jedno z poważniejszych komplikacji ciążowych, które uniemożliwia donoszenie i urodzenie dziecka.Przyczyny zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w jajowodzie, jamie brzusznej lub szyjce macicy nie są jednoznaczne. Wśród najczęstszych czynników mających wpływ na ciążę pozamaciczną są: 

  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna 
  • bliznowacenie na jajowodach po przebytych chorobach, operacjach czy zabiegach 
  • uwarunkowania genetyczne
  • schorzenia, które wpływają na kształt narządów rodnych kobiety 
  • wady wrodzone 

Wiele z wyżej wymienionych przyczyn nieprawidłowego zagnieżdżenia się jajeczka mogą nie być diagnozowane przed ciążą. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka, które sprawiają że niektóre kobiety są na nią bardziej narażone. Jest to w pierwszej kolejności wiek matki, która ma ponad 35 lat, również istotny wpływ mają przebyte operacje na powłokach brzusznych oraz aborcje. Często jest to problem osób cierpiących na endometriozę oraz takich, które już kiedyś doświadczyły ciąży pozamacicznej. Ważny jest również styl życia mamy, gdyż na ciążę pozamaciczna może mieć wpływ palenie tytoniu przez kobietę.  Kolejnym aspektem jest rodzaj wybranej antykoncepcji, gdyż wkładka domaciczna zwiększa ryzyko takiej ciąży oraz podwiązane wcześniej jajowody. 

Ciąża pozamaciczna – objawy

Tak jak wspominaliśmy wcześniej prawidłowe rozpoznanie objawów ciąży pozamacicznej jest kluczowe do podjęcia szybkich kroków, mających na celu zadbanie o zdrowie kobiety. Ciąża, która nie rozwija się prawidłowo w obrębie macicy zdarza się 1 na 50 przypadków, jest to około 2% wszystkich ciąż. Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?  

Już pierwsze badanie prenatalne w I trymestrze ciąży pozwoli zdiagnozować ciążę pozamaciczną przy pomocy USG. Jednak czasami jeszcze przed wizytą u ginekologa kobieta po uzyskaniu pozytywnego wyniku na teście może zauważyć niepokojące objawy: 

  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, przypominające krwawienie menstruacyjne
  • silny ból brzucha oraz miednicy, może pojawić się nagle lub być przerywany, również może być miejscowy lub promieniować na całą miednicę 
  • wraz z bólem często pojawiają się wymioty i nudności 
  • poza bólem w jamie brzusznej, może on równocześnie występować na odcinku szyjnym oraz w obręczy barkowej, jest to oznaka przerwania ciąży, a wewnętrzne krwawnienie wpływa ma podrażnienie nerwów
  •  słaby puls, zawroty głowy, bladość, omdlenia – wymagają natychmiastowej interwencji personelu medycznego 

Podejrzewam, że jestem w ciąży pozamacicznej. Co dalej? 

Jeśli obawiasz się, że możesz być w ciąży pozamacicznej lub masz wyraźne któreś z powyższych objawów natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ginekolog przy pomocy USG może sprawdzić czy w macicy znajduje się pęcherzyk ciążowy. Jeszcze przed konsultacją warto zrobić badanie sprawdzające hCG i progesteronu. Są to hormony, których podwyższone stężenie w krwi matki jednoznacznie wskazuje na ciążę. W przypadku ciąży pozamacicznej poziom hormonów będzie w biegiem ciąży spadać lub pozostanie na tym samym poziomie. Niestety w przypadku ciąży pozamacicznej trzeba działać szybko. Może ona prowadzić do pęknięcia jajowodu, co może skończyć się koniecznością przeprowadzenia natychmiastowej operacji. Dlatego tak istotne jest dokładne obserwowanie swojego organizmu w ciąży już od pierwszych dni po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. 

Leczenie 

Ciąża pozamaciczna jest dużą anomalią w organizmie kobiety, która nie ma odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju. Nieprawidłowo zagnieżdżone jajeczko może doprowadzić do pęknięcia jajowodu, dlatego potrzebna jest wczesna diagnoza i szybkie działanie lekarza. Konieczne jest usunięcie zarodka, aby zapewnić zdrowie kobiecie oraz umożliwić jej planowanie powiększenia rodziny w przyszłości. Ginekolodzy decydują się na leczenie farmakologiczne, czyli podanie leków prowadzących do samoistnego poronienia. Czasami operacyjne, które polega na usunięciu zarodka i naprawienie ewentualnych uszkodzeń układu rozrodczego. Zabieg nie jest bardzo inwazyjny, gdyż jest wykonywany laparoskopowo. 

Ciąża po ciąży pozamacicznej – ryzyko

Zajście w kolejną ciążę po ciąży pozamacicznej (ektopowej) jest możliwe i z dużym prawdopodobieństwem prowadzi do urodzenia zdrowego dziecka. Ważna jest przyczyna wystąpienia ciąży pozamacicznej. Jeśli czynnikiem, który spowodował nieprawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka jest budowa narządu rodnego będzie konieczne jego wyleczenie i rekonstrukcja. Lekarze zalecają, aby starania o następne dziecko rozpocząć po minimum 3 miesiącach od po ciąży ektopowej. Sygnałem od organizmu, że możliwe jest ponowne zajście w ciąże jest powrót regularnego cyklu menstruacyjnego. Nawet usunięcie jajowodu nie przekreśla szans na ciążę, gdyż owulacja zachodzi raz w prawym, a raz w lewym jajniku. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!