Ciąża po 40 – czy nie za późno na dziecko?

test ciążowy

Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Ciąża po 40 czasami związana jest to z brakiem odpowiedniego partnera, sytuacją finansową lub postawieniem na rozwój kariery. Niestety płodność kobiety po 35 roku życia zaczyna spadać, co może powodować problemy z zajściem w ciążę w późniejszym wieku. Jednak bycie dojrzałą mamą ma liczne zalety i kobiety świadomie czekają z decyzją o powiększeniu rodziny aż do 40 urodzin. 

Przez fakt, że coraz więcej mam w wieku 40 lat zostaje mamami przestaje to był kwestia kontrowersyjną. Dojrzałe kobiety, które zachodzą w ciąże mogą zmagać się częściej z komplikacjami okołoporodowymi, cukrzycą ciążową czy nadciśnieniem tętniczym. Jakie są inne wady i zalety ciąży po 40? 

Ciąża po 40 – jakie są szanse na poczęcie dziecka? 

Wraz z rozwojem medycyny, leczenia niepłodności oraz polepszeniem jakości naszego życia wydłużył się czas w którym kobiety decydują się na dziecko. Jednak nie zmienia to faktu, że wraz z wiekiem szanse na ciąże są coraz mniejsze. Wiąże się to z określoną liczbą pęcherzyków jajnikowych, dzięki którym kobieta ma zdolności rozrodcze. Przy każdym cyklu menstruacyjnym, aż do chwili menopauzy szanse na ciąże zależą od kilku czynników jednym z nich jest wiek kobiety. Zgodnie z badaniami i biologicznym punktem widzenia największa płodność przypada na okolice 20 roku życia. Jednak pod względem mentalnym, ekonomicznym czy zawodowym nie zawsze jest to idealny moment na zostanie mamą. Szanse na zajście w ciążę metodą naturalnego poczęcia po czterdziestce roku życia spadają do 5-10%. Ciąża dojrzałej kobiety nie jest jednak niemożliwe, tylko może wymagać większych starań i lepszego zadbania o swoje zdrowie.

Plusy bycia mamą po 40

Czterdziestoletnia mama nie jest już zjawiskiem nowym i zaskakującym społeczeństwo. Wiele kobiet świadomie podejuje decyzje o odłożeniu macieżyństwa na później. Czasami dopiero wtedy dorastają do roli mamy lub znajdują odwagę i siłę na zdecydowanie się na kolejne dziecko. Dlatego zazwyczaj kobiety po 40 urodzinach bardzo świadomie przeżywają rodzicielstwo. Dużym ułatwieniem jest to, że mogą wraz z partnerem zapewnić nowo narodzonemu dziecku bezpieczeństwo finansowe. Często łatwiej jest wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym. Kolejną zaletą jest to, że późne macierzyństwo jest często darem od losu i jest bardzo doceniane. Mamy bardzo skrupulatnie przygotowują się do przyjścia na świat nowego człowieka, dzięki czemu są dobrze wyedukowane w kwestiach ciąży, porodu oraz pielęgnacji niemowląt. 

Ciąża po 40 urodzinach – minusy

Późne macierzyństwo ma też swoje ciemne odcienie z którymi muszą liczyć się pary decydujące się na dziecko po 40 roku życia. Ciąża w tym wieku często od razu traktowana jest przez lekarza jak ta wysokiego ryzyka. Wiele kobiet może doświadczyć poronienia lub komplikacji okołoporodowych. Jednak dzięki regularnym badaniom oraz opiece specjalistów większość ciąż kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Wiele kobiet ma szansę urodzić dziecko po 40, dzięki metodzie in vitro, która w skuteczny sposób pomaga zwalczyć problemy z płodnością. 

Ciąża po 40 – jak przygotować się do ciąży? 

Do ciąży po czterdziestym roku życia trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie. Dlatego już przed zajściem w ciążę kobieta powinna odpowiednio się do niej przygotować. Jakie kroki musi wykonać przed staraniem się o dziecko? 

  • Badania USG i cytologię u ginekologa 
  • Morfologia 
  • Ustalenie grupy krwii i czynnika Rh
  • Inne badania zlecone przez lekarza 
  • Ocena rezerwy jajnikowej 
  • Przyjmowanie kwasu foliowego oraz witamin z grupy B 

Ciąża po czterdziestce ma bardzo wiele zalet. Jak pokazują statystyki dojrzały wiek nie zawsze jest powodem dla którego należy rezygnować z marzeń o dziecku. Mamy po 40 świetnie odnajdują się w swojej roli, również ich dojrzalsi partnerzy są fantastycznymi ojcami. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!