Seks po porodzie

kobieta uprawiająca seks

Rozpoczęcie współżycia po narodzinach dziecka w wielu przypadkach może być trudne i bolesne. Przez pierwsze 6 tygodni po porodzie kobieta jest w połogu, w tym czasie nie zaleca się odbywania stosunków seksualnych, gdyż ciało potrzebuje czasu na regenerację. Po zakończeniu połogu warto udać się do ginekologa, który zbada kobietę i również da zielone światło na seks po porodzie. 

Wiele par zmaga się z kryzysem związanym z seksem po narodzinach dziecka. Hormony sprawiają, że libido nie jest wysokie, tym samym niektóre kobiety nie mają ochoty na tyle zbliżeń co przed ciążą. Problemem może być również brak akceptacji swojego ciała, które zmieniło się po urodzeniu dziecka. Warto jednak w tym szczególnym czasie dużo ze sobą rozmawiać, dać sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji, a w razie potrzeby skorzystanie z porad terapeuty. 

Kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie? 

Po narodzinach dziecka kobieta przez 6 tygodni doświadcza krwawienia, spadku energii, osłabienia oraz dość dużych wahań nastroju. Ten okres nazywany jest połogiem i ma za zadanie oczyścić macicę kobiety po przebytym porodzie oraz dać organizmowi czas na regenerację. Pierwszy stosunek po porodzie powinien być poprzedzony wizytą kobiety u ginekologa. Seks w czasie połogu może być powodem infekcji oraz może powodować ból i dyskomfort. Wiele kobiet boi się współżyć po ciąży, zwłaszcza kiedy ich poród był traumatyczny i ciężki. Podczas porodu siłami natury często lekarz lub położna musi naciąć krocze w celu wyciągnięcia dziecka.

Jakie problem z seksem mogą pojawić się po porodzie? 

1. Ból przy stosunku po porodzie 

Niektórym kobietom podczas seksu po porodzie towarzyszy ból i dyskomfort. Mamy, które karmią swoje dziecko piersią mogę doświadczyć suchości pochwy. Pomocne podczas zbliżenia może być użycie żelu nawilżającego lub lubrykantu. Jeśli ból mimo dodatkowego nawilżenia nie ustępuje i młoda mama nie ma satysfakcji z seksu warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Wiele mam korzysta z wizyty u tego specjalisty, aby sprawdzić kondycję dna miednicy, które w czasie ciąży jest szczególnie obciążone. Panie, które rodziny metodą cesarskiego cięcia mogą u fizjoterapeuty zobaczyć czy blizna po operacji prawidłowo się goi. Ponadto specjalista uroginekologiczny leczy i pomaga złagodzić wiele kobiecych dolegliwości takich jak: nietrzymanie moczu, rozejście mięśnia prostego brzucha czy powrót do formy po porodzie. 

2. Spadek libido 

Obniżone libido po ciąży jest normalną i naturalną sprawą, która dotyczy bardzo wielu kobiet. Może być to spowodowane zmianami hormonalnymi, zmęczeniem czy po prostu brakiem nastroju do zbliżeń. Mamy które karmią swoje dziecko piersią w czasie laktacji mają podniesiony poziom prolaktyny. Jest to hormon, który zmniejsza ilość estrogenu w organizmie kobiety, a tym samym poziom pobudzenia seksualnego. Dlatego wiele par ma problem z rozpoczęciem współżycia po porodzie. Niekiedy przedłużająca się przerwa i brak zbliżeń mogą prowadzić do kryzysu w małżeństwie. 

3. Zmęczenie spowodowane opieką nad noworodkiem 

Niektóre pary nie uprawiają już tyle seksu co przed pojawieniem się dziecka w ich życiu, dlatego że nowe obowiązki w pełni wypełniają im czas. Zwłaszcza na początku pojawienie się noworodka w domu może być dla młodych rodziców nieco stresujące. Czasami pierwsze tygodnie z noworodkiem są czasem kiedy rodzice są bardzo zmęczeni, gdyż dziecko budzi się bardzo często i nie przesypia nocy. W momencie kiedy bobas wreszcie zaśnie wiele mam wybiera sen i odpoczynek zamiast oddawanie się namiętnym uniesieniom. Pocieszające jest to, że im dziecko będzie starsze, tym łatwiej będzie rodzicom znaleźć chwilę tylko dla siebie.  

4. Brak akceptacji własnego ciała po ciąży

Barierą do rozpoczęcia współżycia po porodzie może być brak akceptacji swojego ciała przez kobietę. W trakcie ciąży ciało młodej mamy może ulec zmianom i jest to naturalne. Pod wpływem hormonów i rosnącego dziecka wygląd może się zmienić. Niektóre kobiety boją się odbyć stosunek po porodzie naturalnym, zwłaszcza podczas którego doszło do pęknięcia krocza lub konieczne było jego nacięcie. Warto w tym czasie dużo rozmawiać o swoich potrzebach. Mąż może zrobić jakiś miły gest, aby jego żona czuła się atrakcyjnie i kobieco. Nawet jeśli nasze ciało po ciąży nie jest idealne, można pójść do fryzjera czy kosmetyczki. Nie warto narzucać na siebie presji idealnego wyglądu. 

5. Brak czasu 

Wielu rodziców w natłoku nowych obowiązków i rutyny dnia codziennego nie ma czasu na seks po porodzie ani inne intymne zbliżenia. Warto jednak nie pomijać tego aspektu, jakim jest życie seksualne w małżeństwie. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie stosunków do swojego rozkładu tygodnia, nie jest niczym dziwnym, że rodzice umawiają się na seks. Od was zależy jak często będzie dochodziło do namiętnych chwil. Takie zbudowanie bliskiej relacji na nowo pozwoli wam wrócić do starych nawyków jeszcze sprzed ciąży i porodu. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!