Pomysł na prezent dla dziewczynki na roczek – drewniany domek

Kupowanie prezentów dla rocznych dzieci jest nie lada wyzwaniem. W dzisiejszym świecie dzieci nie dość, że „wszystko mają”, to jeszcze „niczym się nie bawią”. Są jednak takie zabawki, które powinny wzbudzić zainteresowanie dzieci już w okolicy 12. miesiąca życia – domki dla lalek. Dlaczego warto kupić na roczek domek dla lalek? Koniecznie przeczytaj.

Dlaczego domek dla lalek to dobry prezent na roczek dla dziewczynki?

Choć półki sklepowe uginają się od plastikowych i grających zabawek, podobnie zresztą jak te w pokoikach dziecięcych, to założymy się, że każdy rodzic na pytanie „czym się bawi twoje dziecko”, odpowie jednogłośnie: „niczym”. Prawdą jest, że kilkumiesięczne dzieci z zabawą zabawkami mają niewiele wspólnego, a częściej zadowalają się prostymi przedmiotami wyposażenia domowego, np. butelkami czy garnkami. To wszystko związane jest z rozwojem niemowląt, które pokonując kolejne skoki rozwojowe, nabywają coraz to nowsze umiejętności. Dzieci przed 12. miesiącem życia, nabywszy umiejętność tzw. chwytu szczypcowego –  unoszenia drobnych przedmiotów dwoma palcami, usilnie go doskonalą.  Dlatego wkładanie i wyjmowanie przedmiotów nawet z ciasnych przestrzeni bardzo je fascynuje.

Roczek, na który mniej więcej przypada ostatni skok rozwojowy, to z kolei czas, kiedy dziecko zaczyna posługiwać się przedmiotami zgodnie z ich funkcją, zaczyna działać coraz bardziej celowo i wykorzystuje wyobraźnię. Rozpoczyna okres myślenia symbolicznego (np. skarpetka na głowie będzie udawała czapkę, a patyczek – łyżeczkę, którą będzie próbowało wkładać sobie do buzi) – to w znaczny sposób poszerza jego perspektywy. Dlatego roczek to dobry czas, by zacząć myśleć o zakupie domku dla lalek.

Jaki domek dla lalek kupić? Oczywiście drewniany!

Najpopularniejsze domki dla lalek są wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Plastik, choć tańszy, niejednokrotnie okazuje się mniej trwały, a na dodatek towary importowane często nie posiadają odpowiednich atestów. Istotną kwestią, jaką kieruje się każdy rodzic, jest przecież bezpieczeństwo dziecka. Istnieje jeszcze jeden poważny argument, który powinien przeważać za kupnem domku dla lalek z drewna: w dobie tak ogromnej ilości plastiku, który na co dzień zużywamy, inwestycja w drewniane zabawki jest też inwestycją w naszą planetę.

Taki drewniany dom dla lalek potrafi przetrwać wiele lat bez uszczerbku, a co za tym idzie – nieużywany albo odsprzeda się dalej, albo zostawi dla kolejnych pokoleń. Choć cen domków dla lalek z drewna nie można porównywać do tych z plastiku, to jednak analizując powyższe argumenty, okaże się, że inwestycja w drewnianą zabawkę będzie o wiele bardziej opłacalna.

Rodzaje drewnianych domków dla lalek

Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych modeli domków dla lalek z drewna, w różnych wielkościach i w różnych motywach. Przykładowo drewniane domki dla lalek w sklepie Dollo występują w wersji minimalistycznej, z małą liczbą kolorów i detali, jak i w maksymalistycznej, z kolorowymi ścianami, kunsztownymi drewnianymi mebelkami i detalami: https://dollo.pl/zabawki_dla_dzieci/domki_dla_lalek_drewniane.html. Roczną księżniczkę (a w szczególności jej mamę) z całą pewnością zachwyci duży drewniany domek dla lalek w formie zamku – miniaturowy fortepian, toaletka czy łóżko z bogato zdobioną narzutą zagwarantują wiele wspólnych godzin zabawy.

Zabawa domkiem dla lalek dla dzieci ma wiele zalet, od rozwoju umiejętności motorycznych i nauki klasyfikacji, świadomości przestrzennej (np. aranżacja mebli, wybory estetyczne), po rozwój umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej (odgrywanie scen pozwala dzieciom zrozumieć dynamikę władzy w ich rodzinie: „kto tu rządzi”, jakie są konsekwencje złego zachowania). Nie sposób zliczyć wszystkich zalet zabawy domkiem dla lalek. Na koniec należy jednak przypomnieć jedną kwestię, o której dorośli zapominają: drewniane domki dla lalek nie są przeznaczone jedynie dla dziewczynek!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!