Typy kobiet w ciąży. Poznaj 3 najpopularniejsze.

Wiadomość o ciąży to ogromna zmiana w życiu przyszłych rodziców. Często ta informacja niesie za sobą dużo sprzecznych emocji od euforii po lęk i bezsilność. Każda kobieta i mężczyzna przeżywa czas oczekiwania na przyjście dziecka inaczej. Przyszłe mamy zostały podzielone na 3 typy kobiet w ciąży przez autorkę książki „Ciąża”  Joan Raphael-Leff.

3 typy kobiet w ciąży

Typy kobiet w ciąży – Cała w skowronkach

Pierwszy typ to kobieta, która jest przeszczęśliwa zaistniałą sytuacją i do narodzin dziecka podchodzi z wielkim entuzjazmem. Dlatego chce dzielić się ze światem swoją radością i szczęściem. Bardzo dba o siebie w okresie ciąży, uważa na spożywane pokarmy. Dziecko stawia na piedestale swoich wartości i celów. Ma dobre nastawienie do porodu. Z tym typem jednak wiążę się fakt, że kobiety wypierają wszystkie lęki i negatywne emocja związane z ciążą. Młode mamy nie dopuszczają do siebie uczucia złości, stresu, niepewności, które wpędzają je w poczucie winy. Również dużym zagrożeniem jest to, że kobieta obarcza się całą odpowiedzialnością za ciążę, poród i dziecko. Może to powodować odsunięcie się od partnera i separowanie się.

Typy kobiet w ciąży – Wszystko pod kontrolą

Ta postawa charakteryzuje dziewczyny, które w ciąży deklarują, że dziecko nie zmieni nic w ich życiu. Wynika to z dużego lęku przed utratą własnej tożsamości, swojego życia i relacji z przyjaciółmi. Stresujące jest myślenie o porodzie, dlatego lepszą opcją wydaje się wykonanie cesarskiego cięcia. Dzięki temu kobieta ma poczucie wpływu i kontroli nad sytuacją, często nie daje dość do głosu emocjom. Warto rozmawiać o swoich obawach, małymi krokami starać się przygotować na dziecko i szukać pozytywnych zmian, które nastąpią.

Typy kobiet w ciąży – Otwarta na różne scenariusze

Ostatni typ, to osoba które podchodzi do ciąży praktycznie, czyli ma świadomość zalet oraz wad pojawienia się dziecka. Nie popada w entuzjazm, ale również nie daje zdominować się swoim lękom. Dopuszcza do siebie różne emocje związane z byciem w ciąży. Typy o orientacji otwartej są ciekawe nowej sytuacji, pojawienia się potomstwa i zmian jakie nadejdą.

Czytaj też: Emocjonalne przygotowanie na dziecko