Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?

jak radzić sobie z lękiem

Rok 2020 przyniósł ogromne zmiany w bardzo wielu dziedzinach życia. Zmienił się tradycyjny rozkład dnia naszych dzieci, które przez pandemie przestały chodzić do szkół. Również wielu dorosłych doświadczyło zmian oraz stresu z tym związanego. Dodatkowo niepewność sytuacji jaką jest pandemia może działać bardzo lękowo na dzieci. Jak pomóc im zrozumieć tę sytuację i radzić sobie z lękiem?

Dziecięcy stres

Koronawirus, strajki, duże zmiany w codzienności – wszystkie stresory roku 2020 wpływają emocjonalnie na dzieci. Osoby zajmujące się dziecięcą psychiką obserwują wzrost lęku i depresji u starszych dzieci. Znaczna część strachu i niepokoju jest zauważalna również u młodszych. Niemowlęta są także narażone pośrednio na stres ostatniego roku. Bezpośredni wpływ wywarło to na dzieci w każdym wieku, niezależnie od tego, czy ze względu na niechodzenie do szkoły czy niewidywanie dziadków. Wpłynęło to również pośrednio niezależnie od tego, czy chodzi o utratę pracy przez rodziców, presję finansową, czy nawet rodziców pracujących w domu, sytuacja jest nowa i może budzić niepokój.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?

Pierwszym krokiem jest zauważenie niepokojących objawów. Jest wiele znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę: zaburzenia snu, drażliwość, brak apetytu. Niemowlęta również wykazują podobne oznaki stresu. Jeśli masz obawy dotyczące lęku swojego dziecka lub jeśli przejawiają one niepokojące objawy, koniecznie zwróć się o profesjonalną pomoc.

Jak radzić sobie z lękiem dziecka? Kluczowe jest zauważenie objawów i nazwanie emocji dziecka. To są dwie kluczowe rzeczy, które można zrobić jako rodzic, aby pomóc dziecku z niepokojem. Naprawdę ważne jest, aby rozmawiać w rodzinie o tym, co się dzieje, i robić to regularnie. Wyzwanie polega na tym, aby dziecko chciało z nami rozwiązywać własne problemy i lęki. Nic nie dodaje otuchy niemowlętom, które odczuwają oznaki niepokoju, niż bliskość rodziców.