Emocjonalne przygotowanie na dziecko – rady psychologów

tato z synem na baranach

Rodzicielstwo to niesamowity dar, jednocześnie może to być najbardziej obciążająca decyzja w życiu. Bycie rodzicem to niekończąca się odpowiedzialność za życie i zdrowie malutkiego człowieka. Warto do spotkania z dzieckiem odpowiednio się przygotować i nie chodzi tylko o skompletowanie wyprawki i urządzenie pokoju słodkimi dekoracjami. Ważna, a może najważniejsza jest strona emocjonalna, aby sprawić, że wspólna podróż będzie jeszcze piękniejsza.

Oczekiwania zgodne z rzeczywistością

Rodzice mogą przesadzić z oczekiwaniami i marzeniami. Wiele z tych oczekiwań może się nie urzeczywistnić. Jeśli złagodzisz swoje oczekiwania, uchroni cię to przed przytłoczeniem każdą sytuacją, na którą nie jesteś przygotowany. Możesz nie być w stanie zrobić wszystkiego, co zaplanowałeś lub rzeczy mogą okazać się mniej niż idealne, ale takie jest życie, prawda?

Przygotuj się na nieoczekiwane

Życie jest pełne niespodzianek, a niektóre z nich sprawią, że będziemy szczęśliwi, a niektóre mogą doprowadzić do smutku. Jako nowy rodzic powinieneś spodziewać się każdego wyniku i nawet niekorzystnego na pierwszy rzut oka może przynieść niesamowite rezultaty. Bądź cierpliwy, empatyczny oraz wyrozumiały, malutkie dziecko dopiero rozpoczyna przygodę na tym świecie i liczy na dobrych przewodników.

Przygotuj plan

Ponieważ dziecko zmieni Twoje życie na wszystkie możliwe sposoby, powinieneś opracować przystępny plan pomocy, obowiązków domowych i finansów. Możesz opracować z pracodawcą plan, jak będzie wyglądać twoja dyspozycyjność w miesiącach po urodzeniu. Polecamy jednak, skupić się na dziecku i cieszyć tym wyjątkowym czasem. W pierwszych dniach nieodzowna może okazać się pomoc mamy, cioci lub najlepszej przyjaciółki. Warto mieć przyjazne osoby w naszym otoczeniu, w nowej, nieznanej rzeczywistości.

Staraj się nie martwić tak bardzo

Zwłaszcza pojawienie się pierwszego potomka może być stresujące, bo wpływamy na nieznane wody. Myśli i obawy, że nie będziemy wystarczającymi rodzicami mogą uniemożliwić nam działanie i cieszenie się prostymi chwilami. Większość naszych czarnych scenariuszy nigdy się nie ziści. Ale żeby uspokoić umysł, powinieneś wiedzieć, że nikt nie jest doskonały i każdy rodzic popełnia błędy. Wszystko, czego potrzebujesz, to kochać i wspierać swoje dziecko.

Dbaj o siebie

Powinieneś przygotować się na dziecko fizycznie i emocjonalnie. Jeśli nie będziesz zdrowy i sprawny fizycznie, nie będziesz miał sił na zajęcie się dzieckiem i bycie wsparciem dla swojego partnera. Jedz zdrowo i staraj się spać jak najwięcej. Na pewno sen przez 6 godzin, bez przerwy po urodzeniu dziecka będzie czymś bardzo wytęsknionym.

Będą nieprzespane noce, niepowodzenia i rozczarowania, a to wszystko jest zupełnie normalne. Każdy rodzic przechodzi tę podróż i po drodze się uczy. Nie bój się! Z odpowiednim nastawieniem i przygotowaniem mentalnym możesz sobie ze wszystkimi trudnościami i w pełni cieszyć się urokami rodzicielstwa.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!