Metoda Lamaze – co musisz o niej wiedzieć?

Trzymanie brzucha w ciąży

Lamaze to metoda przygotowania do porodu, której celem jest budowanie pewności siebie i nauka mechanizmów radzenia sobie z bólem porodowym. W poniższym artykule wyjaśnimy jakie są zasady stosowania tej metody podczas porodu.

Lamaze to najstarsza i najpopularniejsza technika przygotowania par do porodu siłami natury. Zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku przez dr Fernand Lamaze, którego inspiracją były naturalne strategie relaksacji i wsparcia emocjonalnego, które zaobserwował podczas porodu w Rosji. Obecnie wiedzę na temat technik oddechowych i praktyczne ćwiczenia oferują szkoły rodzenia. Aby pomóc rodzicom przygotować się do wspólnego wydania dziecka na świat.

Czym jest metoda Lamaze?

Metoda Lamaze’a przygotowuje kobiety do bezpiecznego i zdrowego porodu siłami natury. Poprzez dostarczanie aktualnej i popartych badaniami wiedzy medycznej. Buduje to pewność siebie, uczy mechanizmów radzenia sobie z bólem.

Lamaze jest powszechnie znany ze swoich rytmicznych ćwiczeń oddechowych, które zwalniają częstość bicia serca. Obniżają poczucie niepokoju i odczuwania bólu podczas skurczy porodowych. Działają, ponieważ kiedy skupiamy się na oddychaniu, inne odczucia (takie jak ból porodowy) przesuwają się na skraj świadomości. Świadome oddychanie jest szczególnie przydatnym narzędziem, ponieważ zapewnia dobre dotlenienie, a także jest łatwe do nauczenia.

Czytaj też: Jak napisać plan porodu?


Nauczyciele techniki Lamaze również podkreślają świadomość pacjentów do różnych opcji i scenariuszy na sali porodowej. Nie wykluczają potrzeby przyjęcia leków przeciwbólowych, jako dodatkowego narzędzia wspomagającego, wyjaśniając ich zalety i wady.

„Podobnie jak reszta życia, poród nie jest tak dobry, gdy doświadcza się go pod wpływem narkotyków lub strachu”.

mówi były prezes Lamaze International Deb Woolley

Zachęcają również rodziców do zapoznania się ze wszystkimi możliwymi interwencjami medycznymi. Najlepiej z lekarzem prowadzącym ciążę. Aby móc podejmować świadome decyzje podczas porodu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!