Poród w wodzie – korzyści i ryzyko

woda

Poród to niezwykle emocjonujące doświadczenie w życiu rodziców. Coraz więcej par decyduje się na poród w wodzie, gdyż takie rozwiązanie ma pomóc kobiecie zniwelować ból oraz ułatwić akcję porodową. Jakie są wady i zalety porodu w wodzie? Odpowiadamy na te pytanie w poniższym artykule.

Czym jest poród w wodzie?

Obecnie dostępne są różne opcje porodu. W zależności od preferencji oraz stanu zdrowia Twojego oraz dziecka, możesz zdecydować się na poród w szpitalu lub w domu. Poza wyborem lokalizacji coraz więcej kobiet wybiera porody w wodzie jako sposób, na mniej stresujący i bolesny poród. Podczas porodu w wodzie będziesz zanurzona w wodzie od pasa w dół, zwykle w wannie lub przenośnym basenie. Możesz także zdecydować się na przeczekanie skurczy w wodzie, a sam poród odbyć w bardziej „tradycyjny” sposób. To dobra opcja, jeśli chcesz korzystać z hydroterapii, a także korzyści płynących z porodu w szpitalu. Coraz więcej placówek w Polsce umożliwia poród w wodzie, nawet w małych miejscowościach.

Zalety porodu w wodzie

Porody w wodzie stały się bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Ginekolodzy i położnicy dostrzegają korzyści, płynące z rozluźnienia kobiety przez ciepłą kąpiel lub prysznic. Aby przeprowadzić pełen poród w wodzie, najkorzystniejsza jest sytuacja pełnego rozwarcia szyjki macicy. Zanurzenie w wodzie w pierwszej fazie porodu może skrócić czas porodu. Woda może działać kojąco i łagodząco na ciało kobiety, dlatego może ona zrezygnować z potrzeby otrzymania znieczulenia. Prowadzone na niedużą skale badania pokazały, że porody prowadzone w wodzie, rzadziej kończyły się koniecznością wykonania nagłego cesarskiego cięcia. Rodzące w wodzie również rzadziej miały nacinane lub pęknięte krocze.

Kobiety, które rodziły się w wodzie, również zgłaszają większe zadowolenie z porodu. Ciepło wody i uczucie nieważkości pomogło zredukować stres i emocje wywołane porodem.

Jakie jest ryzyko porodu w wodzie? Kto nie może rodzić w wodzie?

Poród w wodzie są dla kobiet, które rozpoczęły rodzić w terminie. Ciąża jest niskiego ryzyka, płyn owodniowy jest czysty oraz dziecko ustawione jest główką w dół. Porody w wodzie nie zaleca się dla porodów przedwczesnych oraz jeśli są kolejnym porodem po dwóch lub więcej cesarskich cięciach. Dużą wadą narodzin w wodzie jest brak możliwości kontroli bicia serca dziecka przez podłączenie aparatu KTG.

Inne sytuacje, gdy porodu w wodzie nie zaleca się:

  • zakażenie krwi lub skóry matki
  • wysoka gorączka
  • nadmierne krwawienie z dróg rodnych
  • nadciśnienie
  • wady budowy łożyska

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!