5 szokujących faktów odnośnie noworodków

dziecko

Młode mamy mogą godzinami przyglądać się swoim nowo narodzonym dzieciom. Są słodkie, bezbronne, a każde ziewnięcie wprawia w zachwyt rodziców. Przytaczamy poniżej informację, które mogą zdziwić niejednego rodzica.

To oczywiste, że w pierwszych tygodniach po urodzeniu bardzo uważnie obserwujemy nasze dziecko. Niektóre cechy wyglądu oraz zachowania mogą szokować lub niepokoić świeżo upieczonych rodziców. Według statystyk 1 na trzech rodziców jest rozczarowany wyglądem dziecka po narodzinach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo od razu po narodzinach dzieci mogą mieć pomarszczoną skórę, grymas na buzi i zapuchnięte oczy.

5 ciekawostek na temat noworodków

  1. Noworodek może przyjść na świat owłosiony.

W piątym miesiącu ciąży ciało dziecka pokrywa się meszkiem. Zazwyczaj zanika kilka tygodni przed porodem, ale zdarza się, że widać lekkie owłosienie na ciele dziecka już po wydaniu go na świat. Nie trzeba się tym martwić, dodatkowe owłosienie wytrze się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

2. Ekspresyjna mimika u noworodka

Sapanie, chrapanie, stękanie i dziwaczne miny to normalne zachowania u nowo narodzonego dziecka. Maluszki nie mają jeszcze zdolności do kontroli mięśni twarzy, co prowadzi do powstawania wielu zabawnych min. Najbardziej rozczulające są anielskie uśmiechy w trakcie snu noworodka.

3. Krzywe nóżki

Dziecko w brzuchu mamy pod koniec ciąży ma bardzo mało przestrzeni do swobodnego poruszania kończynami. Kilka tygodni po porodzie to normalne, że maluszek układa nogi w podobny sposób jak przez ostatnie miesiące. Wraz ze wzmocnieniem obręczy biodrowej nóżki zaczynają się rozprostowywać.

4. Brak łez w czasie płaczu

Malutkie kilku tygodniowe dzieci płaczą „na sucho”, bez obecności łez. Na tym etapie to powszechne i normalne. Kanaliki łzowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte, aby produkować łzy. Wszystko zmienia się w drugim lub trzecim miesiącu życia dziecka.

5. Zezowanie oczu

Mięśnie gałek ocznych również potrzebują czasu na to, aby z czasem nabrać umiejętności trzymania oka. Niekontrolowane skurcze wpływają na to, że gałki oczne często zbiegają się do środka. Dlatego małe dzieci wyglądają jakby zezowały. Wzrok ustabilizuje się między 2 a 3 miesiącem życia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!