Jak napisać plan porodu?

lista plan porodu

Plan porodu nie jest obowiązkowym dokumentem, który przyszli rodzice powinni przywieźć na porodówkę. Jednak warto przygotować wcześniej własne oczekiwania co do przebiegu porodu oraz pierwszego kontaktu z noworodkiem. Listę swoich oczekiwań względem porodu można skonsultować z położna ze szkoły rodzenia lub ginekologiem prowadzącym ciążę.

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to spisane oczekiwania odnośnie porodu przekazywane dla personelu medycznego w celu zapoznania z naszymi pragnieniami. Przygotować plan porodu warto nieco wcześniej, aby mieć czas na spokojne przemyślenie i ewentualne konsultacje. Optymalnym czasem na sporządzenie takiej listy jest miesiąc przed terminem porodu. Spisywanie swoich pragnień daje świetną możliwość do edukacji co do przebiegu porodu, pozycji rodzenia, alternatywnych możliwości. Warto udać się do szpitala na porodówkę, izbę przyjęć, aby oswoić się z nowym miejscem, poznać układ korytarzy. Może istnieje możliwość wejścia na pustą salę porodową. Każdy szpital ma trochę inne zasady, na swoich stronach często umieszczają informację dla przyszłych rodzących odnośnie przygotowania do porodu. Niezastąpione są jednak koleżanki, znajome czy kuzynki, które rodziły w danym szpitalu i mogą podzielić się swoimi odczuciami. Kiedy rodzisz w nowym mieście, warto poznać przez Internet mamę, która ma już poród w danej placówce za sobą.

Jak napisać plan porodu?

Plan porodu warto skonsultować z partnerem, jeśli macie możliwość porodu rodzinnego. Rola partnera w czasie porodu może okazać się bardzo pomocna. Lista życzeń jaką przedstawicie w szpitalu pozwoli położnej opiekującej się wami na sali porodowej lepiej poznać wasze oczekiwania. Czasami akcja porodowa jest dynamiczna, albo ból i stres nie pozwalają na swobodną rozmowę, dlatego plan porodu to fantastyczna droga komunikacji. W planie porodu warto wypisać swoje oczekiwania co do miejsca urodzenia, czynności wykonywanej przez rodzącą oraz postępowanie z noworodkiem. Jest to też miejsce do zgłoszenia chęci kangurowania dziecka, karmienia piersią i pielęgnacji po porodzie. Przyszła mama może zgłosić swoje obawy np. co do nacinania krocza czy strachu przed igłami a nawet preferencji co do otrzymanego znieczulenia. Warto w planie zaznaczyć ewentualnie alergie i nietolerancje.

Mimo napisania doskonałego planu porodu sytuacja może być dynamiczna i poród może np. skończyć się cesarskim cięciem. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, ale zachowując spokój i pozytywne nastawienie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!