Deprywacja snu rodziców – konsekwencje zdrowotne?

deprywacja snu

Brak wystarczającej ilości snu jest jedną z najgorszych stron rodzicielstwa. Wiele mam nie pamięta co oznacza przespana noc, bo ich dzieci mają wiele pobudek lub po prostu nie śpią. Niektóre kobiety już w trakcie III trymestru ciąży cierpią na bezsenność, nie mogą znaleźć wygodnej pozycji do spania. Deprywacja snu jest poważnym problemem, który niesie za sobą zarówno doraźne, jak i długoterminowe konsekwencje.

Deprywacja snu – konsekwencje dla rodziców

Pogorszenie zdrowia

Nawet jeśli teraz nie odczuwasz skutków braku snu i udaje ci się normalnie funkcjonować zmęczenie może dać o sobie znać w przyszłości. Sleep Health Solutions wskazuje, że po długim czasie ciągłej deprywacji snu wpływ na nasze zdrowie może być katastrofalny. Chociaż możesz teraz radzić sobie dobrze brak odpowiedniej ilości godzin snu może być przyczyną wielu chorób w przyszłości. Młoda mama powinna znaleźć czas na odpoczynek, nawet jeśli oznacza to zaniedbanie domowych obowiązków. Warto poprosić również o pomoc najbliższych, aby w trakcie dnia móc zrobić sobie małą drzemkę. Długotrwały brak snu negatywnie wpływa na ciśnienie krwi w organizmie.

Więcej konfliktów w związku

Brak snu jest czynnikiem bardzo stresogennych, w takich warunkach wiele rzeczy nas drażni i nie mamy w sobie dużych pokładów cierpliwości. W tym czasie obojgu rodzicom brakuje empatii, a nawet prosta wymiana zdań może zamienić się w kłótnie. Warto nie rzucać w siebie oskarżeniami, a bardzo jasno komunikować swoje potrzeby i prośby.

Pogorszenie zdrowia psychicznego

Deprywacja snu wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę młodych rodziców. Brak snu ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Healthline stwierdza: „Podczas snu między komórkami nerwowymi (neuronami) w mózgu powstają ścieżki, które pomagają zapamiętać nowe informacje, których się nauczyłeś. Brak snu powoduje wyczerpanie mózgu, więc nie może on również wykonywać swoich obowiązków”. Trudniej jest uczyć się nowych rzeczy, zapamiętywać informacje i koncentrować się, gdy nasze ciało nie ma siły działać prawidłowo. W przypadku ciągłego braku snu sygnały wysyłane przez organizm mogą być również opóźnione, zmniejszając koordynację i zwiększając ryzyko wypadków. Pogorszenie nastroju, lęki czy poczucie bezradności i beznadziei to tylko niektóre skutki deprywacji snu. Długotrwały stan chronicznego zmęczenia może prowadzić do depresji.

Czytaj też: Jak poprawić sen w czasie ciąży?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!