Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

telefon zaufania

Niejednokrotnie już pisaliśmy, że dzieci i młodzież często nie radzą sobie z izolacją związaną z pandemią koronawirusa. Nasze dzieci zwłaszcza w wieku szkolnym i nastoletnim zmagają się z wieloma problemami, takimi jak lęk, odrzucenie przez rówieśników, hejt czy nawet depresja. Niektórzy nie mają warunków, aby porozmawiać o swoich obawach z rodzicami. Rzecznik Praw Dziecka uruchomił darmowy telefon zaufania oraz internetowy czat na którym można spotkać ekspertów. To bardzo ważna inicjatywa, zwłaszcza w tak trudnym czasie.

Darmowy telefon zaufania

W minionym tygodniu dzieci z najmłodszych klas podstawówki wróciły do szkoły po kilku miesiącach nauki w domu. Niestety starsze roczniki wciąż mają zajęcia online i ich kontakt z rówieśnikami jest mocno ograniczony. Długotrwała izolacja, stres oraz lęki mogą prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Rzecznik Praw Dziecka wychodząc naprzeciw potrzebom zmienił godziny działania telefonu zaufania, który od 7 grudnia 2020 roku jest aktywny całą dobę. Darmowy numer na który należy dzwonić to 800-12-12-12, można również porozmawiać o swoich problemach na czacie internetowym pod adresem brpd.gov.pl. Jest to szczególny projekt który ma ogromne znaczenie. Wszyscy wiemy jak zaniedbana jest kwestia dziecięcej psychiatrii, a jak wiele dzieci potrzebuje pomocy specjalistów w tego zakresu. Badacze i socjolodzy podkreślają, że zadbanie o tę kwestie jest niezbędne, bo dzieci doświadczają wielu trudnych emocji i sytuacji. Ponadto sami rodzice zauważają, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ich dzieci.

Co o telefonie zaufania mówi Rzecznik Praw Dziecka:

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w Internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą rozwiązać problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie. Jeśli nie będziecie chcieli, to nikt się o tej rozmowie nie dowie. Ani rodzice, ani szkoła. Nie czekajcie, pozwólcie sobie pomóc. To naprawdę działa. 

Mikołaj Pawlak

Czytaj też: Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?