Bezpieczna socjalizacja dzieci w czasie trwania pandemii

socjalizacja dzieci

Nowe informacje potwierdzają, że szkoły w dalszym ciągu będą prowadziły naukę zdalną. Dzieci potrzebują socjalizacji, interakcji i zabaw z rówieśnikami. Wraz z nadejściem obostrzeń zniknęło w rozkładu dnia naszych pociech wspólne spędzanie czasu z ich przyjaciółmi. Jak pokazuje aktualna sytuacja nie wiadomo ile jeszcze może potrwać taki stan rzeczy. Dzieci potrzebują spotkań z innymi dziećmi w fizyczny i rzeczywisty sposób. Jak powinna wyglądać bezpieczna socjalizacja dzieci?

Socjalizacja dzieci w dobie pandemii

Dlaczego socjalizacja dzieci nie może zostać pominięta, nawet jeśli szkoły i placówki edukacyjne działają na zmienionych zasadach? Szkoła jest niezwykle ważna dla rozwoju poznawczego. Ma ogromne znaczenie dla rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci, niezależnie od wieku. Jesteśmy „zwierzętami stadnymi”, musimy być w pobliżu innych ludzi. Nasze starsze dzieci mogą nawiązać kontakt ze swoimi rówieśnikami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak dla małych dzieci te doświadczenie nie niedostępne. które nie mogą dostać tego samego, nie mogą uzyskać wystarczającej stymulacji za pośrednictwem ekranu. Nadal muszą zobaczyć się ze swoimi przyjaciółmi, a rodzice powinni znaleźć sposób, aby zrobić to bezpiecznie. Warto również rozmawiać z dziećmi i tłumaczyć im dlaczego nakładamy maski i często myjemy ręce. Dobrze jest również rozmawiać o emocjach i lękach.

Jak bezpiecznie spotykać się z innymi dziećmi?

  • Socjalizacja dzieci powinna odbywać się w małym, kameralnym gronie
  • Spotykanie się z dziećmi, których rodziców znasz i ufasz, że podchodzą do kwestii bezpieczeństwa bardzo odpowiedzialnie
  • Noszenie maseczki
  • Mycie rąk po powrocie do domu
  • Jeśli to możliwe zachowanie dystansu społecznego
  • Organizowanie spotkań na świeżym powietrzu

Co z socjalizacją niemowląt i małych dzieci?

W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka potrzebują one głównie obecności i bliskości rodziców. Po tym czasie powoli zaczynają interesować innymi dziećmi i chcą wchodzić z nimi w interakcję. Zabawa jest świetnym sposobem na rozwijanie umysłu i umiejętności społecznych. Dzieci przez przebywanie z innymi uczą się rozwiązywania konfliktów, negocjacji, empatii oraz samodzielności. Nie możemy odizolować dzieci od reszty społeczeństwa, ale możemy zadbać o ich bezpieczeństwo w tych trudnych czasach. Ważne jest, aby po każdej zabawie umyć z dzieckiem rączki. Jeśli to możliwe warto od najmłodszych lat uczyć dzieci higieny oraz noszenia maseczki. Bardzo możliwe, że zakrywanie twarzy w przestrzeni publicznej będzie dla naszych dzieci normą i nie będą znać alternatywnej rzeczywistości. Mimo obaw przed wirusem socjalizacja dzieci powinna być obecna w ich codzienności.