Czy płeć dziecka wpływa na to jakimi rodzicami jesteśmy?

płeć dziecka

Czy rodzice inaczej zachowują się wobec dziewczynek a inaczej wobec chłopców? Okazuje się, że płeć dziecka wpływa na to jak mówimy do naszego malucha, jak się z nim bawimy, a nawet jak wydajemy na niego pieniądze. Prawdopodobnie z większości tych rzeczy nie zdajemy sobie nawet sprawy. Sprawdź, jakie są największe różnice w podejściu do wychowania dzieci różnej płci. Jakim rodzicem jesteś dla swojej córki, a jakim dla syna?

Jak rodzice zmieniają swoje zachowania we względu na płeć dziecka?

1. Czy chcecie poznać płeć dziecka?

Rodzice zazwyczaj nie mogą się doczekać kiedy poznają płeć swego dziecko podczas badania USG. Kobiety, które już wiedzą czy noszą pod sercem chłopca czy dziewczynkę od razu zwracają się do dziecka w określony sposób. Badacze z Ohio State University już 2014 roku odkryli, że pary, który dowiedziały się o płci dziecka dopiero w momencie narodzin mieli bardziej egalitarne podejście do ról płciowych. Kobiety które w czasie cięży nie znały płci swojego dziecka były bardziej sumienne i otwarte na nowe doświadczenia.

Okazuje się, że poglądy matki dotyczące ról płciowych częściej są przenoszone na dzieci i silniej na nie wpływają niż poglądy ojca. Badacze przeprowadzili wywiady z matkami, ojcami, synami i córkami na temat ich poglądów na role płciowe. Synowie i córki częściej przejawiali seksistowskie, dyskryminujące zachowania, gdy ich matki miały takie podejście do roli kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Pokazuje to, że mamy muszą szczególnie dbać o to jakie wzorce przekazują swoim dzieciom.

2. Rodzice dziewczynek są mniej skłonni do ryzykownych zachowań

Pojawienie się dziecka w życiu redefiniuje wiele ważnych kwestii. Zmienia się nasz plan dnia, inaczej śpimy i w inny sposób planujemy pracę. Okazuje się, że ludzie który zostają rodzicami są mniej chętni do podejmowania ryzykownych i niebezpiecznych czynności, zwłaszcza kiedy urodziła im się córka. Towarzystwo Analizy Ryzyka opublikowało wyniki badań na ten temat z których wynika, że rodzice chłopców są skłonni do ryzyka nawet dwa razy bardziej niż rodzice dziewczynek.

3. Ojcowie są bardziej uważni przy córkach, niż przy synach

Badacze z Emory University przyjrzeli się relacjom ojców ze swoimi dziećmi. Socjologowie zauważyli, że tatusiowie są bardziej uważni i obecni względem córek niż synów. Ojcowie więcej śpiewali swoim córkom i używali do nich słów bardziej emocjonalnych i uczuciowych. Chłopcy słyszeli więcej słów związanych z osiągnięciami, takich jak „wygrana” i „duma”. Kiedy małe dzieci płakały ojcowie częściej reagowali na płacz dziewczynek. Matki również w rozmowie z córkami używają więcej słów nacechowanych emocjonalnie.

To pokazuje, że oboje rodzice od najmłodszych lat uczą dziewczynki, że zrozumienie uczuć jest ważne. W tej lekcji często pomija się chłopców. Naukowcy biorący udział w badaniu wyjaśnili, że mniejsza znajomość emocji może mieć negatywny wpływ na późniejsze życie. Może nawet prowadzić do depresji u dorosłych mężczyzn. Z drugiej strony, czy może to być jeden z powodów, dla których toksyczna męskość jest tak powszechna? Co by się stało, gdyby rodzice również nauczyli swoich synów uczuć?

4. Ojcowie więcej wydają na syna, matki więcej wydają na córkę

Płeć dzieci wpływa na to jak wydajemy pieniądze. Ciekawostką jest to, że matki są bardziej skłonne do wydawania pieniędzy na córki, a ojcowie częściej wydają na synów. Naukowcy twierdzą, że nie wynika to z faworyzowania, ale raczej z empatii. Matki wydają się lepiej rozumieć, czego chcą i potrzebują ich dzieci płci żeńskiej. Ojcowie robią to samo dla dzieci płci męskiej.