5 domowych sposobów na kolkę u noworodka

dziecko płaczące

Kolki u niemowląt związane są z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym. Młodzi rodzice często w pierwszych tygodniach życia dziecka muszą zmierzyć się z cięższymi chwilami, kiedy noworodek pręży się i płacze. Na pewno jest to trudna uciążliwość, gdyż każdy rodzic z bólem serca patrzy na cierpienie swojego dziecka. Jak domowymi sposobami pomóc noworodkowi w zmaganiach z kolką?

Sprawdzone metody na kolkę u noworodków

  1. Masowanie dziecka. Dotyk i masowanie brzuszka dziecka mogą mieć kojący wpływ na zmagania z kolkami. Koliste ruchy zgodne z kierunkiem zegara należy wykonywać na brzuszku ciepłą dłonią przy pomocy oliwki dla niemowląt. Kolkę u noworodka może neutralizować regularne masowanie metodą Shantala.
  2. Ciepła kąpiel. Kiedy dziecko ma problemy z wypróżnieniem warto wykąpać je w ciepłej wodzie. Działa ona kojąco i rozluźniająco, co może złagodzić nieprzyjemne skurcze. Brzuszek dziecka warto polewać wodą oraz masować.
  3. Położenie dziecka na brzuszku. Pozycja na brzuszku jest ważnym elementem rozwoju dziecka od pierwszych dni życia. Może być również świetną metodą na zmaganie się z kolką, gdyż pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Warto płaczące dziecko spróbować uspokoić nosząc je właśnie w pozycji na brzuszku, podtrzymując główkę dłonią.
  4. Ciepły okład. Pozytywny wpływ na dolegliwości z brzuszkiem może złagodzić ciepły okład z pieluszki. Wielu rodziców chwali położenie na brzuchu dziecka termoforu z pestek wiśni. Należy pamiętać, że okład nie może być zbyt gorący. Ma przyjemnie relaksować dziecko.
  5. Noszenie dziecka w chuście. Świetnym sposobem na kolkę u noworodka jest często noszenie go zawiniętego w chustę. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu ciała, jelita dziecka poprawiają swoją pracę. Duże znaczenie ma również utrzymanie bliskości z rodzicem, które pozwala dziecku się rozluźnić i uspokoić.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!