Czy dziecko dziedziczy alergie po mamie?

dziecko w pościeli

Okazuje się, że matki mogą przenosić alergię na potomstwo już w czasie jego rozwoju w łonie. Związki odpowiedzialne za rozwój alergii mogą przenikać przez łożysko i wnikać do organizmu płodu. Jest to ważne odkrycie w świecie nauki, które pokazuje na jakim etapie życia tworzą się alergie. Świadomość tego pozwala szukać rozwiązań, które mogą uchronić dziecko przed dziedziczeniem alergii z którymi zmaga się matka.

Badania nad przenoszeniem alergii z matki na dziecko

Przeciwciała odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznych może przenikać przez łożysko. Wewnątrz płodu przeciwciało wiąże się z płodowymi komórkami tucznymi, rodzajem komórek odpornościowych. Które uwalniają substancje chemiczne wywołujące reakcje alergiczne, od kataru po astmę. Na przykładzie myszy badacze zaobserwowali, że reakcje alergiczne matki i dziecka reagowały na te same alergeny. Dlatego, że alergie tworzą się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, można podejrzewać, że dziecko ma ją jeszcze przed spotkaniem z alergenem.

„Obecnie istnieje brak wiedzy na temat komórek tucznych, które są obecne na wczesnym etapie rozwoju płodu. W tym miejscu odkryliśmy, że płodowe komórki tuczne dojrzewają fenotypowo w trakcie ciąży i przenosić alergeny pochodzenia matczynego. Badanie sugeruje, że wysoce alergiczna ciężarna matka może potencjalnie przenieść alergię na swoje dziecko. Dlatego w konsekwencji wywołują reakcje alergiczne po pierwszym kontakcie z alergenem ”

Dr Florent Ginhoux, starszy główny badacz w Singapore Immunology Network

Wyniki badania potencjalnie otwierają nowe strategie interwencji w celu ograniczenia przenoszenia, aby zminimalizować występowanie alergii noworodków. Obecnie od 10 do 30 procent światowej populacji cierpi na alergie. Liczba ta ma nadal rosnąć. Rozwiązanie zapobiegające przenoszeniu alergii z matki na dziecko mogłoby z czasem potencjalnie obniżyć te liczby. Dlatego badania te mają tak duży potencjał.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!