Zwierzątko dla dziecka – co jeśli nie pies

zwierzątko i dziecko

Badania naukowe potwierdzają, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami charakteryzują się większą pewnością siebie oraz uczą się poczucia odpowiedzialności. Nie zawsze mamy jednak miejsce lub czas, by członkiem rodziny stał się pies. Jakie inne zwierzątko dla dziecka wybrać?

Zwierzęta domowe dla dzieci – zalety

Zwierzątko dla dziecka to jego przyjaciel, powiernik i pocieszyciel. To towarzysz ważnych momentów i kompan małych przygód. Maluchy, które wychowują się wśród psów, kotów lub zwierząt gospodarskich więcej czasu spędzają na zewnątrz oraz naturalnie uczą się o różnych procesach biologicznych. Są zwykle cierpliwsze, bardziej opiekuńcze oraz empatyczne.

Zanim kupisz zwierzątko dla dziecka

Zwierzęta domowe dla dzieci nie powinny być prezentami, kupionymi pod wpływem chwili. To żywe stworzenia, które będą potrzebowały opieki i miłości. Ich posiadanie wiąże się z wieloma obowiązkami, jak karmienie, sprzątanie oraz spacery. Jako rodzina będziecie także odpowiedzialni za zdrowie swojego zwierzątka. Bezwzględu na to, czy wybierzecie świnkę morską, czy kota musicie pomyśleć o szczepieniach, odrobaczeniach, witaminach oraz wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii. Pamiętaj także, że różne zwierzątka domowe mają odmienne potrzeby. Zapoznaj się z nimi przed zakupem!

Zwierzęta dla alergików

Dzieci uczulać może zwierzęca ślina, sierść, naskórek, mocz lub pióra. Czy istnieją zatem zwierzęta, które nie uczulają? Objawy alergii powodować mogą psy, koty, bydło, owce, kury, świnki morskie, czy papużki. Lista jest długa! Dla małego alergika najlepszym rozwiazanie wydają się rybki oraz jaszczurki lub żółwie.

Brak zwierząt domowych nie zapobiega jednak rozwojowi alergii na zwierzęta. Uważa się nawet, że życie ze zwierzętami może zapobiegać alergiom. Jest to łączone z regularnym bliskim kontaktem z alergenami, co pomaga układowi odpornościowemu nauczyć się odróżniać substancje nieszkodliwe od szkodliwych. Nie ma jednak naukowego dowodu na takie teorie.

Pytania, które trzeba sobie zadać wybierając zwierzątko dla dziecka

Wybierając gatunek zwierzęcia dla Waszej rodziny pomyśl o takich kwestiach, jak:

 1. Długość życia zwierzaka.- dziecko przywiąże się do zwierzątka, dlatego zwróć uwagę na średnią długość życia danego gatunku. Kupując zwierzę o dłuższej żywotności, przeanalizuj, czy dasz radę zająć się nim sama np. gdy dziecko wyjedzie na studia.
 2. Potrzeby przestrzenne – rozważ Waszą przestrzeń (np.czy macie podwórko) i potrzeby wybranego zwierzaka. Pamiętaj, że będzie ono rosło!
 3. Potrzeby zwierzęcia – dowiedz się jak najwięcej o wymaganiach dotyczących opieki i zastanów się, jak Twoja rodzina może dzielić się obowiązkami i czy jesteście przygotowani finansowo. Sprawdź także, gdzie w Twojej okolicy jest weterynarz, który zajmuje się danym gatunkiem (jeśli wybierzesz egzotycznego zwierzaka).
 4. Czego chce Twoje dziecko – porozmawiaj z dzieckiem o tym, czego oczekuje, jeśli chodzi o interakcje ze zwierzakiem? Maluchy chcą zwykle zwierzątka, z którym będą mogły się bawić, choc są także dzieci, które wolą mieć wyjątkowego i bardziej egzotycznego pupila.
 5. Osobowość dziecka – zapytaj siebie, czy Twoje dziecko jest wystarczająco spokojne, by poradzić sobie z delikatnym stworzeniem?
 6. Opieka – musisz mieć plan, co zrobisz, jeśli Twoje dziecko straci zainteresowanie zwierzakiem! Czy będziesz w stanie wziąć na siebie całą odpowiedzialność lub czy dasz radę znaleźć zwierzakowi nowy, kochający dom?

Jakie zwierzę dla dziecka wybrać?

Zwierzątko dla 5-6 latka

 1. Papugi (np. papużki faliste) bywają dobrym rozwiązaniem, gdyż są dość łatwe w utrzymaniu i nie zajmują dużo miejsca. W wieku około 6-7 lat dzieci zaczynają rozumieć, jak obchodzić się ze zwierzętami i mogą aktywnie angażować się w opiekę nad ptakami. Pamiętaj, że papugi są bardzo czułe!
 2. Rybki – ryby to świetne zwierzaki dla małych dzieci. Nie wymagają wiele poza czyszczeniem zbiorników i wymianą wody, a mogą nauczyć dzieci odpowiedzialności.
 3. Żółw – żółw domowy może być świetnym pierwszym zwierzakiem dla dziecka. Jest łatwy w utrzymaniu i może być kompanem do zabawy. Żółwie są inteligentne i można nauczyć je wykonywania pewnych czynności.

Najlepsze zwierzęta dla dzieci w wieku 8-11 lat

 1. Szczury – te zwierzęta mogą być świetnymi towarzyszami dla dzieci. Są na ogół bardzo kochające i przywiązane do swoich właścicieli. Są jednak delikatne i wymagają więcej uwagi. Niestety, żyją tylko przez około trzy lata, więc będziesz musiała być przygotowana na trudną rozmowę dotyczącą śmierci.
 2. Świnka morska – to popularne zwierzątko domowe dla dzieci ze względu na rozmiar i stosunkowo niewielkie wymagania dotyczące opieki. Są spokoje i urocze, lubią przebywać w pobliżu ludzi i aktywnie się z nimi komunikować. Świnki morskie zwykle żyją 5-7 lat.

Najlepsze zwierzątko dla dziecka w wieku 12-15 lat

 1. Króliki – mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi dla starszych dzieci, które będą zaangażowane w opiekę nad królikiem. To bardzo społeczne zwierzęta, które potrzebują uwagi i poświęcenia im czasu.
 2. Psy i koty – te gatunki mogą dożyć ponad 10 lat (niektóre nawet 20 lat), więc są to zobowiązania długoterminowe.

Bezwzględu na to, jakie zwierzę wybierzecie, kochajcie je mocno i dbajcie o rozwój wrażliwości Waszych dzieci na otaczające je życie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!