Jaki pies dla dzieci? – wybór najlepszego psa dla rodziny

pies i dzieci

Decyzja zapadła! W Waszym domu ma pojawić się pies! Czas jednak wybrać rasę? Najmłodsi zapewne kierują się wyglądem, ale rodzice muszą rozważyć, jaki pies dla dzieci będzie najlepszy. Powinien być przecież łagodny i zrównoważony. Co decyduje o tym, że jakiś pies uważany jest za odpowiedniego dla rodziny? Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Rasy psów dla rodzin z dziećmi – kwestie bezpieczeństwa

Istnieje wiele ras, które uważane są za łagodne i odpowiednie dla rodzin. Każdy rodzic musi być jednak świadomy, że wybór takiej lub innej rasy nie zapewnia bezpieczeństwa jego pociechom. Istnieje wiele doniesień dotyczących pogryzień np. przez golden retrivera, a sytuacje te bardzo często wynikają z braku szkolenia czworonoga oraz niewłaściwej edukacji dzieci. W kontraście wiele dobrze ułożonych amstaffów wspaniale dogaduje się z najmłodszymi przedstawicielami rodziny.

Decydując się na zakup lub przygarnięcie psa, koniecznie należy poddać go pozytywnemu szkoleniu z zakresu posłuszeństwa oraz socjalizacji. Jeśli nie macie doświadczenia, skorzystajcie z usług trenerów oraz psich przedszkoli.

Nie zapominajcie także o ustaleniu z dziećmi zasad dotyczących ich zachowania wobec czworonoga. Nie dopuszczalne jest drażnienie psa, przeszkadzanie mu w trakcie jedzenia lub odpoczynku, a także wszelkie zachowania, które mogą sprawić mu ból, jak np. ciągnięcie za ogon lub uszy. Zapoznajcie się i nauczcie dzieci, jak wygląda mowa ciała psa. Maluchy muszą poznać sygnały świadczące o zniecierpliwieniu lub odczuwanym dyskomforcie ich pupila.

Jaki pies do bloku? Czy istnieją “psy do mieszkania”?

Mieszkając w małym mieszkaniu nie trzeba decydować się wyłącznie na małego czworonoga, o ile będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Wybierając psa, trzeba zwrócić uwagę na jego potrzeby. Przykładowo, Beagle to średniej wielkości psy, które wyhodowano do polowań w sforze, dlatego woli on duże przestrzenie i towarzystwo innych psów.

Mieszkając w bloku, musisz szczególnie zadbać o socjalizacje psa oraz profilaktykę lęku separacyjnego. Niektóre rasy są genetycznie predysponowane do nadmiernego przywiązania do opiekuna i wykazywania lęku podczas jego nieobecności.

Rasy psów dla alergików

Wielu rodziców zastanawia się, jaki pies dla dzieci z alergią będzie najlepszy!? Niestety nie ma idealnej rasy psów dla alergików. Najlepiej wybrać czworonoga bez podszerstka, choć nie tylko sierść jest alergenem. Winny bywa także np. łuszczący się naskórek.

Pies dla dziecka z autyzmem – tak, czy nie?

Większość dzieci odnosi znaczne korzyści związane z wychowywaniem się wśród zwierząt. Udowodniono, że jest to nadzwyczaj korzystne także dla dzieci z autyzmem. Badania wskazują, że 94% rodziców dzieci autystycznych posiadających psy zgłosiło, że dzieci utworzyły specjalną więź z czworonogiem.

Najlepsze psy dla dziecka – jaki pies dla dzieci?

  1. Jack russel terrier – to mały pies dla dzieci, który ma dużo energii do wspólnej zabawy!
  2. Labradoodle– pies stworzony ze skrzyżowania pudla oraz labradora. Uważany jest za jedną z najlepszych ras dla dzieci oraz alergików. Jest przyjazny, łagodny i bardzo wesoły.
  3. Golden retriver – o tych psach mówi się, jako o wiecznych szczeniakach. Są wesołe, łagodne i bardzo rodzinne.
  4. Labrador – to kolejna popularna rasa, która zdobyła uznanie wśród rodzin z dziećmi! Ladradory są przyjazne i wesołe!
  5. Buldog francuski – to nieduży pies, który sprawdzi się w mieszkaniu. Jest energiczny, radosny i zwykle dość łatwo uczy się wykonywania komend dzieci.
  6. Nowofunland – to ogromny pies, który ma także wielkie serce dla najmłodszych i dużo cierpliwości.
  7. Pudel – mądry pies, który sprawdzi się dla trochę starszych dzieci. Wymaga on bowiem sporej ilości czasu poświęcanej na pielęgnacje.

Wciąż zastanawiacie się, jaki pies dla dzieci będzie odpowiedni, a może już wybraliście wymarzoną rasę? Pamiętajcie, by świadomie wybrać także hodowlę, z której będzie pochodził Wasz pupil!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!