Zmiana pieluszki u dziecka – jak przewijać niemowlaka?

zmiana pieluszki dziecku przez mężczyznę

Zmiana pieluchy to podstawowa czynność pielęgnacyjna wykonywana podczas opieki nad niemowlakiem. Budzi ona jednak sporo wątpliwości u świeżo upieczonych rodziców. Jakich kremów używać? Czy zmiana pieluszki jest konieczna w nocy? Co ile godzin przewijać dziecko? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Zmiana pieluszki – przygotuj miejsce i akcesoria

Przewijanie dziecka nie jest trudne, ale warto zadbać o własną wygodę i bezpieczeństwo malucha. W tym celu przygotuj przewijak i niezbędne akcesoria w jego pobliżu.

Potrzebujesz:

  • pieluch,
  • kremu do pupy,
  • nawilżonych chusteczek dla dzieci lub wacików i wody,
  • kosza na śmieci lub woreczka na zużytą pieluszkę.

Pamiętaj, że dziecko z czasem zacznie się obracać, dlatego zawsze przytrzymuj noworodka na przewijaku lub zabezpieczaj go pasami.

Nawilżane chusteczki – stosować, czy nie?

Na sklepowych półkach znaleźć można mnóstwo różnych chusteczek dla niemowląt, które przeznaczone są do mycia pupy. Skóra noworodka jest jednak bardzo wrażliwa, dlatego pediatrzy coraz częściej zalecają używanie ciepłej wody i wacików lub chusteczek nawilżonych tylko wodą.

Zmiana pieluszki krok po kroku

  1. Umyj ręce!
  2. Upewnij się, że masz wszystko w zasięgu ręki.
  3. Połóż dziecko na przewijaku (na plecach).
  4. Rozepnij śpiochy lub zdejmij spodenki. Odepnij boki pieluchy, a następnie odchyl bioderka maluszka na bok. Wykorzystanie delikatnych obrotów sprawia, że nie musisz chwytać maluszka za stópki, co mogłoby wpływać na rozwój jego bioderek.
  5. Wysuń pieluchę.
  6. Umyj pupę dziecka. Przewijanie dziewczynki i chłopca wygląda podobnie, ale u dziewczynki trzeba pamiętać, by wycierać od przodu do tyłu, co zapobiega infekcji pochwy.
  7. Wsuń czystą pieluchę pod pupę dziecka.
  8. Nałóż krem.
  9. Zapnij nową pieluchę i sprawdź, czy dobrze leży. U najmłodszych upewnij się, że pielucha nie podrażnia kikuta pępowiny.
  10. Umyj ręce.

Czym smarować pupę noworodka?

Kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry pupy u niemowląt działają jak bariera między moczem a wrażliwą skórą. Ich zadaniem jest nawilżanie tego obszaru i zmniejszenie ryzyka podrażnień.

Oprócz zwykłych kremów wyróżnia się:

  1. Maści przeciwgrzybicze – zalecane, gdy wysypka wywołana została przez drożdże.
  2. Maści steroidowe – stosowane w rzadkich przypadkach np. alergicznej wysypki.

Jak często potrzebna jest zmiana pieluszki?

Małe dzieci wymagają przewijania nawet 10 lub 12 razy dziennie, podczas gdy starsze dzieci potrzebują zmiany pieluszki co najmniej 6 do 8 razy.

Niektóre dzieci mają bardzo delikatną skórę i wymagają przewinięcia praktycznie po każdym oddaniu moczu, gdy inne mogą czekać na zmianę pieluchy na czas przed lub tuż po karmieniu. Szybko dowiesz się, jak reaguje skóra Twojego malucha! Pamiętaj jednak, że wszystkie dzieci wymagają szybkiej zmiany pieluszki po zrobieniu kupki, co zapobiega wysypce pieluszkowej.

Zmiana pieluszki w nocy

Małe dzieci potrzebują nocnego karmienia, które można wykorzystać na zmianę pieluchy. Nie musisz jednak budzić dziecka za każdym razem, gdy trochę zmoczy pieluchę, ponieważ większość z nich jest wystarczająco chłonna, by dziecko mogło spać przez całą noc!

Przeczytaj tekst o pieluszkach wielorazowych!

Zmiana pieluchy – przed czy po karmieniu?

Jeśli noworodek budzi się na karmienie w nocy możesz przewinąć go w dwóch momentach. Pierwsza opcha to zmiana pieluchy w połowie karmienia, co rozbudza malucha i pozwala go nakarmić w całości. Drugą opcją jest przewijanie przed karmieniem. Pamiętaj, że zmienianie pieluszki po karmieniu może całkowicie rozbudzić dziecko!

Dacie radę!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!