Pocenie się w ciąży – przyczyny i jak zniwelować?

pocenie się kobieta

Zwiększona potliwość w ciąży związana jest ze zwiększeniem aktywnych gruczołów potowych. Ciało mamy przechodzi szereg transformacji, jak zwiększona przemiana materii, intensywne krążenie krwii oraz duże zmiany hormonalne. Pocenie się w ciąży jest normalnym i zdrowym objawem związanym z oczekiwaniem na dziecko

Młode kobiety w ciąży doświadczają nadmiernego pocenia i potów nocnych, gdyż jest sposób organizmu na regulację temperatury. Ma to związek z rozwojem płodu w ciele kobiety. Wiele dziewczyn skarży się również na inne odczuwanie gorąca, dlatego ostatnie tygodnie ciąży w lecie mogą być szczególnie uciążliwe dla przyszłych matek. 

Kiedy zaczyna się zwiększona potliwość w ciąży?

Nie ma zasady, kiedy mogą wystąpić poty w ciąży. Generalnie zwiększona potliwość jest symptomem, który towarzyszy mamom przez cały okres ciąży, w mniejszym lub większym stopniu. Kumulacja wydalania wody z organizmu przez gruczoły potowe ma miejsce przy porodzie. Na pewno większe trudności z poceniem, będą miały te z nas, które problemy z nadmierną potliwością miały wraz z pojawieniem się okresu. W pierwszym i trzecim trymestrze następują duże zmiany hormonalne, dlatego w tym czasie mogą wystąpić dolegliwości związane z poceniem i nocnymi potami. 

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem w czasie ciąży?

Nie ma lekarstwa lub magicznego sposobu na pocenie się w ciąży. Istnieje jednak zestaw porad i zaleceń, które mogą pomóc odczuć ulgę młodej mamie i nie czuć się zlaną potem. 

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu 

Utrata płynów przez pocenie się w ciąży może prowadzić do osłabienia i zawrotów głowy, a nawet omdleń. Dlatego tak ważne, szczególnie w ciąży, jest nawadnianie i picie odpowiedniej ilości płynów. Nie czekaj, aż będzie spragniony, tylko pij tak często jak to możliwe. Polecamy zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą.

  • Unikanie upałów i bezpośredniej ekspozycji na słońce

Promienie UV oraz wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, zwłaszcza tej wysokiej. W letnie upalne dni lepiej najgorętsze godziny spędzić w domu lub w cieniu. Nie można zapominać o kremie z filtrem.

  • Nakładanie lekkich i przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów 

Len, wiskoza, bawełna, jedwab to materiały które przepuszczają powietrze i skór w nich może oddychać. Wybieraj luźne rzeczy, które pozwalają zachować odpowiednią cyrkulację i nie uciskają brzucha.

  • Używanie pościeli, która daje efekt ochłodzenia 

Satynowa pościel powinna nieco pomóc w letnie noce młodej mamie. Warto wieczorem wywietrzyć sypialnie. Spać w luźnej koszuli lub piżamie. Jeśli nocne poty są bardzo intensywne warto spać na miękkim ręczniku.

  • Unikanie wysiłku w czasie upałów

Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest bardzo wskaza. Wykonywanie ćwiczeń w czasie dużych upałów może prowadzić do nadmiernego odwodnienia, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Zamiast tego zdecyduj się na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem, zapisz się na zajęcia w klimatyzowanej siłowni lub idź popływać w basenie.

  • Unikanie gorących napojów i pikantnych dań 

Jeśli jakaś potrawa lub napój nie służy twojemu samopoczuciu w ciąży to po prostu go unikaj. Niestety okres ciąży to często pojawiające się zgagi, a pikantne przyprawy mogą je jeszcze wspomagać. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!