Wysypki u noworodka – jakie objawy mogą niepokoić?

mała dziewczynka

Wszelkie zmiany na skórze noworodka mogą niepokoić młodych rodziców. Niektóre wysypki u dziecka mogą świadczyć o chorobie czy stanach zapalnych. Większość zmian skórnych wiąże się z alergiami lub odparzeniami. Na jakie objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Kiedy skontaktować się z lekarzem? 

W pierwszych tygodniach z noworodkiem każda najmniejsza zmiana na ciele maluszka może martwić młode mamy. Jest to normalne, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, kiedy dopiero odnajdujemy się w nowej roli. Stan skóry noworodka jest jednym z wyznaczników prawidłowego rozwoju, dlatego warto ją obserwować i odpowiednio pielęgnować. 

Skóra noworodka 

Skóra nowo narodzonych dzieci jest niezwykle wrażliwa, delikatna i czuła na zmiany. Wahania temperatury, proszki, kosmetyki czy nawet dotyk może powodować zmiany skórne. Dziecko po narodzinach całkowicie zmienia środowisko w jakim wzrastało do tej pory. Wcześnie przebywało w brzuchu mamy w pęcherzu płodowym wypełnionym ciepłym płynem owodniowym, gdzie nie było tylu bodźców, a temperatura była stała. Potrzebny jest czas na przyzwyczajenie się do zmian. Zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia noworodka skóra nie jest idealna. Normalne jest pojawienie się lekkiej wysypki czy trądziku niemowlęcego, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Często wysypka noworodka na twarzy czy szyi to proces adaptacji w nowym otoczeniu. 

Wysypka u dziecka – co może ją powodować? 

Powód pojawienie się na skórze noworodka plam, grudek lub krostek często jest trudny do wskazania. Wiele zmian skórnych spowodowanych jest przemianami w gospodarce hormonalnej mamy, które wpływają na dziecko. Innym powodem wystąpienia wysypki u noworodka na brzuchu i nóżkach jest przegrzanie organizmu. Mamy tendencje do zbyt ciepłego ubierania maluchów oraz przykrywania wieloma warstwami. Kolejną przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja noworodka przy zmianie pieluszek. Delikatna skóra dziecka w łatwy sposób ulega podrażnieniom dlatego tak ważne jest częste zmiany pieluszek oraz wietrzenie okolic intymnych. Do zmian skórnych może przyczynić się fakt, że noworodki mają niewykształcone w pełni gruczoły łojowe i potowe. Często wysypkę u noworodka wywołują alergię, które mogą wymagać konsultacji z lekarzem i podania leków łagodzących objawy. 

Rodzaje wysypek u niemowlaka

Istnieje cały szereg zmian skórnych, które nie powinny niepokoić młodych rodziców. Najczęściej mijają samoistnie lub przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji noworodka. 

Do najpopularniejszych można zaliczyć: 

  • TRĄDZIK NIEMOWLĘCY

Trądzik niemowlęcy jest dość powszechną przypadłością w pierwszych tygodniach życia dziecka. Inaczej zwana jako wysypka hormonalna. Objawia się jako czerwone krostki, plamy na twarzy dziecka, czasami również na klatce piersiowej i brzuchu. Ten rodzaj wysypki znika samoistnie. Należy jedynie przemywać  zmiany skórne gazikiem nasączonym w przegotowanej wodzie. 

  • PROSAKI U NOWORODKA 

Są to maleńkie 1-2 milimetrowe torbiele wypełnione keratyną, powstają najczęściej na twarzy dziecka. Ich obecość związana jest z zaczopowaniem ujść mieszków włosowych, gdyż gruczoły potowe i łojowe nie są w pełni rozwinięte. Pojawienie się prosaków nie wymaga interwencji lekarza i przy prawidłowej pielęgnacji same zaczynają znikać. 

  • POTÓWKI 

Potówki wiążą się z przegrzaniem ciała malutkiego dziecka i jego reakcją obronną na zbyt wysoką temperaturę. Niedojrzałe gruczoły potowe mogą powodować powstaje licznych czerwonych pęcherzyków. Wysypka najczęściej występuje na karku, w pachwinach, ale także plecach czy w fałdkach skóry.

  • PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Jest powszechnym problemem skórnym noworodków i niemowląt. Zmiany występują w miejscach przylegających do pieluszki – pośladki, pachwiny, okolice intymne oraz brzuch. Pierwszym objawem PZS jest intensywnie czerwony rumień. Podstawą pielęgnacji jest właściwa higiena okolicy pieluszkowej, czyli bezwzględne unikanie wilgoci, częsta zmiana pieluszek oraz wietrzenie skóry.

Wysypki u noworodka, która mogą wskazywać na chorobę

Niektóre wysypki na ciele noworodka mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu organizmu. Ich wystąpienie często wiążą się z pojawieniem innych objawów lub z bardzo mocną zmianą skórną. 

Alergia niemowlaka 

Częstym powodem zmian skórnych są alergie pokarmowe, najczęściej spowodowane alergenem występującym w mleku. Do objawów alergii można zaliczyć, nadmierne ulewanie, biegunkę oraz czerwoną wysypkę na twarzy dziecka, w zgięciach kolan i łokci. Skóra ze zmianami skórnymi staje się przesuszona i szorstka. Często koniecznym krokiem jest zmiana diety mamy i wykluczenie nabiału. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym warto zmienić je na takie, które zaleci lekarz pediatra. Przy wysypce pokarmowej (egzema, pokrzywka) warto stosować również specjalne kosmetyki do pielęgnacji. Najlepszym wyborem są te oznaczone jako do skóry atopowej i alergicznej. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

U wielu dzieci wysypka skórna pojawia się w pierwszych dniach lub tygodniach życia, kiedy wrażliwa skóra przystosowuje się do nowego środowiska. Większość wysypek jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie. Ale jeśli dziecko źle się czuje lub jeśli rodzic odczuwa niepokój związany ze stanem zdrowia należy zgłosić się do lekarza. Wprawne oko specjalisty może ocenić jaki charakter ma wysypka u noworodka i jakie kroki podjąć, aby ją wyleczyć. Niezależnie od wieku dziecka, należy zabrać je do lekarza niezwłocznie jeśli poza wysypką ma inne objawy. Zaliczają się do nich: wysoką gorączka, objawy przeziębienia, kaszel, powiększone węzły chłonne oraz wymioty.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!