Tradycje wielkanocne – co robić z dzieckiem?

Wielkanoc to wyjątkowy czas dla katolików, gdyż jest to święto związane ze Zmatwychwstaniem Chrystusa. Tak naprawdę czas do tego wielkiego dnia trwa przez cały okres Wielkiego Postu, który obejmuje aż 40 dni. Jednakże Święto Wielkiej Nocy to również czas spędzony z bliskimi osobami, w tym z dziećmi. Jest kilka tradycji wielkanocnych, w które warto zaangażować swoje dzieci. Poniżej kilka propozycji, które sprawią, że dziecko bliżej pozna to szczególne wydarzenie.

Malowanie pisanek

Większość część dzieci uwielbia prace plastyczne, które są również bardzo rozwijające – pozytywnie wpływają na ich wyobraźnie, koncentracje, ale też rozwój motoryczny. Przy okazji można opowiedzieć dzieciom skąd wzięła się się tradycja malowania pisanek i jaka jest ich symbolika. Do przygotowania drapanek można śmiało wykorzystać wiele rzeczy, które na co dzień każdy rodzic ma w swoim domu. Kraszanki to inaczej ozdobione skorupki jajek, więc najpierw trzeba zrobić wydmuszki tj. pozbyć się żółtka i białka ze środka za pomocą niewielkich dziurek, które należy samodzielnie wykonać Niektórzy decydują się na zakup jajek styropianowych czy z innego materiału syntetycznego, które pozwalają na stworzenie wydmuszki. Do ozdobienia jajek można wykorzystać flamastry, kolorowy papier, barwniki spożywcze, farbki plakatowe. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Czas spędzony z dziećmi przy wspólnym stole tworząc kolorowe pisanki, niesamowicie zbliża do siebie członków rodziny, ale jednocześnie czynnie wprowadza dzieci w tradycje wielkanocne.

Pomoc przy przygotowywaniu potraw oraz tworzeniu święconki

Tradycje wielkanocne zawierają również kwestie kulinarne. Tuż przed Wielkanocą w każdej kuchni przygotowuje się pyszne dania. Warto w te przygotowania włączyć także dzieci. Doznania sensoryczne podczas tworzenia ciast czy sałatki jarzynowej, na pewno sprawią dzieciom radość, a przy okazji będą mogły poznać nowe smaki. Baba wielkanocna, mazurek – to najbardziej popularne ciasta wielkanocne. Sałatka jarzynowa, szynka pieczona czy też dania z jajek, również znajdują się bardzo wysoko.

Nie można nie wspomnieć o święconce, która odbywa się w Wielką Sobotę. Oczywiście do tego celu trzeba wykorzystać koszyk, ładnie go przyozdobić i pokłaść w nim symboliczne ilości wielkanocnych potraw, ale też kilka pisanek lub też innych ozdób wielkanocnych własnoręcznie zrobionych przez dzieci. Przy okazji można zapoznać dzieci ze znaczeniem symbolicznym poszczególnych elementów święconki.

Poniedziałek Wielkanocny – śmigus-dyngus

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem, kiedy to ludowa tradycja nakazuje oblanie drugiej osoby wodą. Według dawnych wierzeń, miało to przynieść szczęście, zapobiec chorobom oraz wspomóc płodność. Obecnie chyba mało kto łączy śmigus-dyngus z tymi przesądami, ale niewątpliwie jest to wspaniała okazja do aktywnej zabawy z dzieckiem. Dzieci kochają zabawy z wykorzystaniem wody, więc ta tradycja wielkanocna na pewno przypadnie im do gustu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!