Gorączka u niemowlaka – jak sobie z nią radzić? Skuteczne i bezpieczne sposoby.

Gorączka u niemowlaka często stanowi powód do niepokoju u młodych mam, tym bardziej, kiedy mamy z nią do czynienia po raz pierwszy. Pomiar temperatury ciała maluszka stanowi jeden z najczęściej monitorowanych parametrów. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób powinno się wykonywać prawidłowy pomiar temperatury, co może być przyczyną gorączki u niemowlaka, oraz w jaki sposób skutecznie ją zbić? Czy gorączka podwyższona temperatura ciała u niemowlaka faktycznie powinna stanowić powód do niepokoju? Kwestie te zostaną przybliżone w niniejszym artykule. 

Gorączka u niemowlaka – przyczyny

Każda mama powinna pamiętać, że prawidłowa temperatura ciała niemowlaka waha się w granicach od 36,4 do 37,6 stopni C. Dlatego nie warto panikować, nawet kiedy temperatura ciała dzidziusia przekracza 37 stopni C. W momencie kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni C, wówczas jest to gorączka. Przyczyn podwyższonej temperatury ciała u niemowlaka może być wiele i zależeć mogą często od indywidualnych realiów. Najczęściej jednak gorączka u niemowlaka stanowi skutek istniejącej infekcji wirusowej, albo bakteryjnej. Czasem pojawić się może nawet kiedy nie występuje żadna infekcja, a dziecko doznało wcześniej przegrzania, czy też jest wyczerpane wysoką temperaturą. Nieodpowiedni, zbyt gruby ubiór maluszka w lecie, także może skutkować gorączką, nawet do 40 stopni C. Wśród przyczyn gorączki u pociechy wymienia się także zapalenie ucha, zapalenia migdałków, czy nawet rozpalenie spowodowane silnym płaczem. 

Gorączka u niemowlaka – w jaki sposób mierzyć temperaturę?

Warto także pamiętać o prawidłowych metodach pomiaru temperatury wysokości ciała naszego maluszka. Ponieważ termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży, na rynku dostępnych jest nawał modeli termometrów elektronicznych i bezdotykowych. Który z nich wybrać? Wybór ten zależy już do rodziców. Należy jednak pamiętać o stosowaniu się do instrukcji zawartych w ulotce. Ponadto, sposobem pomiaru temperatury u dziecka do 3 roku życia, który uznaje się za najbardziej miarodajny, jest mierzenie temperatury w odbycie. Choć dla niektórych mam może być to metoda problematyczna, warto pamiętać, że to sposób zalecany i umożliwia on uzyskanie najdokładniejszych wyników;. Najlepiej wybrać termometr z elastyczną końcówką, a od końcowego wyniku odjąć 0,5 stopnia C. 

Jak postępować w przypadku gorączki u niemowlaka?

Czy w sytuacji kiedy niemowlak ma gorączkę lub podwyższoną temperaturę ciała zawsze trzeba udać się do pediatry? Nie zawsze, ale należy pamiętać, że w momencie kiedy dziecko nie ukończyło 3 miesiąca życia, taka wizyta w sytuacji pojawienia się gorączki jest koniecznością. Z reguły jednak zawsze lepiej wybrać się na kontrolną wizytę i dowiedzieć się, że stan zdrowia dziecka jest prawidłowy, niż zbagatelizować problem. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zbicie wysokiej temperatury u niemowlaka. Można robić to, podając maluszkowi odpowiednie leki przeciwgorączkowe, dostosowane do jego wieku. Leki takie najczęściej zawierają paracetamol albo ibuprofen. Dostępne do kupienia są również syropy i czopki, które skutecznie obniżą gorączkę. Istnieją też domowe sposoby na zbijanie stanu gorączkowego u niemowlaków. Jednym z takich sposobów jest stosowanie chłodnych okładów. To sposób skuteczny i bezpieczny dla maluszka. W tym celu powinno się zmoczyć pieluszkę chłodną wodą i przykładać do czoła, albo brzuszka niemowlaka. Można także zastosować chłodną kąpiel, której temperatura musi być maksymalnie o 0,2 stopnia C niższa od temperatury ciała dziecka. 

Warto pamiętać, że gorączka u niemowlaka nie zawsze jest groźnym zjawiskiem. Czasami może być skutkiem błahych powodów, takich jak silny płacz, czy przegrzanie. Jeśli jednak gorączce towarzyszą inne objawy na przykład: drgawki, wymioty, brak stolca, kaszel, czy wysypka i brak apetytu – zawsze lepiej udać się do lekarza. Podobnie w momencie, kiedy niemowlak ma mniej niż 3 miesiące, wizyta u specjalisty jest obowiązkowa, jeśli pojawia się gorączka i lepiej nie działać na własną rękę. Gorączka u niemowlaka – podstawą powinna być baczna obserwacja maluszka i reagowanie na wszelkie objawy. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!