Śmierć przez zadławienie u dziecka – jak ratować niemowlaka?

Pierwsze posiłki, nowe smaki to niesamowity moment dla każdego rodzica jak i dla samego malca, który uczy się poznawać nowych smakołyków. Uczy się żuć, gryźć jeżeli ma pierwsze ząbki i ochoczo, wlepiając swoje małe ślepia w rodziców naśladuje ich poczynania. Często zdarza się tak, że malec z automatu robi się wtedy też głodny. Musi jeść bo jego rodzice jedzą! Jednak takie pierwsze posiłki to również pewne ryzyko zadławienia się przez malca, który dopiero uczy się tych czynności.

Dziecko się zadławiło. Co robić? Śmierć przez zadławienie jest bolesna i powolna. Warto wiedzieć jak w takiej sytuacji się zachować i jak uratować dziecko. Najważniejsze to zachować zimną krew i odpowiednio zareagować. Poniższy poradnik pomoże Ci w razie takiej sytuacji.

Rodzaj zakrztuszenia u dziecka

Na samym początku ustal jak dziecko się zakrztusiło. Sprawdź czy:

  • Dziecko oddycha i jednocześnie kaszle, jeżeli tak to jedynie częściowe zachodzenie na siebie dróg oddechowych.
  • Czy pojawiają się odruchy wymiotne i wymioty? Są możliwe i są naturalnym odruchem w momencie, gdy ciało obce utkwi w krtani. 
  • Trudne i ciężkie sapanie u dziecka. Brak oddechu. 
  • Szybkie czerwienienie się na twarzy, pojawienie się siwego koloru oraz aktywne wydzielanie śliny. W takich sytuacjach doprowadzić może to nawet do utraty przytomności.

Jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło?

W pierwszej kolejności zadzwoń szybko na pogotowie. Ewentualnie poproś o to osobę, która znajduje się obok, a Ty przystąp do pomocy. Jak pomóc dziecku? Na pewno nie próbuj samodzielnie wyciągnąć przedmiot lub kawałek jedzenia, które utkwiło w gardle. To może jedynie pogorszyć sytuacje. 

Aby uratować dziecko połóż je na ręce brzuchem skierowanym w dół i przechył główkę także w dół. 

Następnie klepnij dziecko pięć razy między łopatkami. Rób to tak, jakbyś chciał przenieść obiekt w stronę ust. Wypchać go. 

Następnie przełóż dziecko i ułóż tak, by głowa znajdowała się poniżej jego ciała. Naciśnij palcem środkowym i wskazującym 5 razy pod klatką piersiową.

Jak uratować dziecko starsze niż jeden rok?

Jeżeli nasze dziecko ma więcej niż jeden rok, to metoda postępowania nieco się różni. Niech dziecko zawiesi się na Twojej ręce, użyj jej jako wsparcia dla niego. Układ pozycji widzisz na zdjęciu powyżej. Dziecko powinno znajdować się tyłem do Ciebie. Przyciskaj je mocno do siebie aż do momentu, kiedy wypluje obcy obiekt.

Następnie odwróć dziecko do siebie i klęknij. Połóż jedną rękę blisko nogi tak, by dziecko mogło się oprzeć. Drugą ręką uderzaj w taki sposób, jak chciałbyś przesunąć obiekt obcy do ust. Powtarzaj czynność cały czas do momentu, kiedy obiekt zostanie usunięty. 

Jeżeli jednak nie masz możliwości podnieść swojego dziecka, musisz działać inaczej. Połóż je na plecach i usiądź na kolanach. Złącz dłonie, połóż jedną na drugiej i mocno wciśnij pod klatką piersiową w ruchu ślizgowym, a ruchy kieruj w kierunku głowy. Powtarzaj do momentu kiedy nie usuniesz obiektu obcego.

Jeżeli dziecko nie oddycha po usunięciu obcego obiektu rozpocznij resustytacje , wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!