Domowe sposoby na przyśpieszenie porodu

Wiele ciężarnych, których termin porodu zbliża się wielkimi krokami, lub nawet minął, zastanawia się w jaki sposób przyspieszyć poród. Istnieje bardzo dużo domowych sposobów na przyspieszenie rozwiązania, które stosowało wiele pokoleń. Warto zapoznać się z najbardziej skutecznymi propozycjami. 

Jak przyśpieszyć poród – Aktywność fizyczna 

Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej polecanych metod na przyspieszenie porodu są ćwiczenia fizyczne. Warto jednak zdecydować się na umiarkowany wysiłek, aby nie przesadzić. Dobrym rozwiązaniem będzie np. spacer po lesie, dzięki temu organizm będzie nawodniony, a miednica stanie się bardziej ruchoma. Pod wpływem grawitacji brzuch znacznie się obniży, a nacisk na szyję macicy będzie większy. Zbyt wymagające ćwiczenia, mogą mieć bardzo negatywne skutki, ponieważ wykańczają one organizm i zabierają energię, która jest niezbędna do porodu. 

Porów przyspieszają też ćwiczenia na piłce do skakania. Należy jednak być bardzo ostrożnym, aby nie doprowadzić do żadnych kontuzji. 

Seks a przedwczesny poród

Kolejnym rozwiązaniem przyspieszającym akcję porodową, o którym warto wspomnieć jest współżycie. Jeżeli ciąża nie jest zagrożona to ta metoda jest jak bezpieczna. Nasienie mężczyzny zawiera prostagladyny, które znacznie się przyczyniają do zwiększenia rozwarcia szyjki macicy. Ponadto przyspieszenie porodu przez seks, jest możliwe także dzięki oksydocynie. Wydziela się ona obficie w czasie stosunku i wywołuje skurcze macicy. Warto zaznaczyć, że hormon ten często jest podawany kobietom na porodówce poprzez kroplówki. 

Sposoby na przyśpieszenie porodu

Istnieją także inne domowe sposoby na przyspieszenie porodu. Zalicza się do nich m.in. olej rycynowy, a także napar z liści malin. Ten pierwszy to prawdziwa klasyka. Powoduje on skurcze jelit, ponieważ działa przeczyszczająco. Skurcze jelit przyczyniają się do skurczów macicy. Z kolei herbatka z malin to specyfik, po który należy sięgać od ok 37 tygodnia ciąży. Przede wszystkim przyczynia się on do wzmacniania mięśni szyjki macicy, co bezpośrednio sprawia, że poród jest szybszy. 

Wiele ciężarnych sięga także po ananas. Ma on w swoim składzie bromelaninę, która zmiękcza szyjkę macicy. Należy jednak uważać z ilością zjedzonego ananasa, ponieważ jego nadmiar może się przyczynić do powstania różnych problemów żołądkowych. 

Niektórzy uważają, że poród może przyspieszyć spożywanie pikantnych potraw. Na tą chwilę nie ma żadnych teorii, które mogłyby to potwierdzić. 

O czym pamiętać przyśpieszając poród?

Aby przyspieszyć poród, przede wszystkim nie wolno się denerwować. Większy stres i wysoki poziom kortyzolu nie służą ciężarnym i spowalniają akcję porodową. Mięśnie macicy muszą być odpowiednio zrelaksowane. Lekarze zgodnie zalecają, żeby w ostatnich dniach przed porodem spędzać wiele czasu na ulubionych przyjemnościach. Można zdecydować się na seans filmowy, stos książek, czy spędzanie czasu z najbliższymi. Spokój i relaks to najlepsze rozwiązanie, aby przyspieszyć akcję porodu. 

Opóźniająca się data porodu to duży stres dla każdej przyszłej mamy. Należy jednak zachować spokój i zrelaksować się. Dobrym rozwiązaniem będą także różne domowe sposoby na przyspieszenie porodu. Należy jednak uważać, żeby z niczym nie przesadzić, ponieważ efekty mogą być zupełnie odwrotne. Jeżeli jednak termin porodu znacznie się opóźnia, nie należy polegać na sobie, tylko skontaktować się z lekarzem, który prowadzi ciążę. Zbyt przenoszona ciążą, może wiązać się z różnymi komplikacjami zarówno dla matki jak i dziecka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!