VIII tydzień życia dziecka – rozwój i pielęgnacja

niemowlak

Nasz kochany bobas ma prawie 2 miesiące. Jak ten czas szybko leci! Dziecko w tym czasie zrobiło ogromne postępy w swoim rozwoju psycho-fizycznym. Możesz zauważyć, że umiejętności ruchowe z każdym dniem są coraz szersze, a maluch powiększa ilość emocji, które wyraża coraz dosadniej. Jednym z najpiękniejszych momentów w życiu rodziców jest zobaczenie pierwszego uśmiechu dziecka. Dowiedz się, jak wygląda VIII tydzień życia dziecka!

Jakie umiejętności ma dziecko w 8 tygodniu życia?

Dziecko praktycznie z dnia na dzień uczy się nowych rzeczy. To niesamowite, jak niemowlę szybko i efektownie zdobywa kolejne umiejętności i jak ogromna jest jego ciekawość świata. Co potrafi ośmiotygodniowe dziecko: 

  • coraz lepiej trzyma główkę w pozycji na brzuszku, warto w czasie ćwiczeń dziecka w tej pozycji zabawiać malca kolorową zabawką lub szeleszczącą książeczką,
  • odwraca główkę w miejsce skąd słyszy dźwięki i hałasy,
  • wyciąga rączki do interesującego go przedmiotu,
  • bada świat wkładając do buzi rączki, 
  • uśmiechać się na widok znajomej twarzy czy ulubionej zabawki, 
  • zauważa, że mama zniknęła z pola widzenia (dziecko nie rozumie, że wyjdzie z pokoju nie jest jednoznaczne ze zniknięciem na zawsze).

Jak wspomóc dziecko w prawidłowym rozwoju?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, jakie zabawy i ćwiczenie stosować, aby pobudzać dziecko do lepszego rozwoju. Na tym etapie, kiedy dziecko ma zaledwie 8 tygodni, najważniejsza jest obecność i bliskość opiekunów. Niezmiennie dziecko bardzo potrzebuje dotyku mamy i taty, dlatego noszenie, kołysanie, kangurowanie czy przytulanie działa na nie niezwykle stymulująco. Warto pamiętać, że dziecka nie da się przyzwyczaić do noszenia na rękach czy ciągłej obecności. Maluch, który spędził 9 miesięcy w brzuchu mamy czuje za normalne, że mama jest blisko, co daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa i spokój. Tylko maluch, który ma zaspokojone te podstawowe potrzeby ma zasoby na dalszy prawidłowy rozwój. Cenne dla dziecka jest odwzajemnienie jego emocji, uśmiechów, spędzanie czasu na nawiązywaniu kontaktu wzrokowego. W tym okresie dziecko poza uśmiechami zaczyna również wyrażać swoją radość przez śmiech. 

Z ośmiotygodniowym dzieckiem możesz bawić się w “akuku” zasłaniając swoją twarz dłońmi, aby po chwili ją pokazać. Możesz również naśladować dźwięki, mini i ruchy dziecka. Próbuj wkładać dziecku do ręki łatwe do utrzymania zabawki, nie martw się, że dziecko nie jest jeszcze w stanie ich samodzielnie złapać. 

VIII tydzień życia dziecka – drugi skok rozwojowy 

W okolicach 8 tygodnia życia młodzi rodzice mogą zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Mogą one objawiać się większą płaczliwością, rozdrażnieniem, brakiem chęci na samodzielne spędzanie czasu w łóżeczku. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to związane z teorią skoków rozwojowych, czyli przed zdobycie nowej umiejętności dziecko ma kilka “trudniejszych dni”. Intensywny rozwój, napływ informacji i bodźców sprawia, że maluch potrzebuje chwili, aby je przetworzyć i zaadaptować do życia. Drugi skok rozwojowy związany jest ze zwiększoną świadomością swojego ciała. Niemowlę zauważa, że ma władzę nad rączkami i nóżkami, które może wprawiać w ruch. Ponadto doskonali się jego zmysł wzroku, a rodzice mogą usłyszeć pierwsze dźwięki przypominające piski, wzdychanie czy pomrukiwanie.