Jak pokonać problemy z nauką u dziecka?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko uczyło się jak najlepiej i zdobyło szeroką wiedzę o świecie, a także solidne wykształcenie. Niestety na drodze każdej pociechy mogą pojawić się różnorodne problemy z nauką, które są frustrujące zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego warto reagować już w momencie wystąpienia pierwszych trudności i jak najszybciej znaleźć sposób na ich rozwiązanie. Na szczęście metod na pokonanie problemów z nauką jest wiele, więc nie warto tracić nadziei.

Skąd wzięły się problemy z nauką?

Na samym początku warto zastanowić się, z czego wynikają problemy z nauką u dziecka. Niekiedy przyczyną może okazać się zwykłe lenistwo i spowodowane nim zaległości, które nie pozwalają zrozumieć bieżącego materiału. Zdarza się także, że dziecko po prostu nie ma odpowiednich predyspozycji do danego przedmiotu i nie jest w stanie sobie z nim poradzić. Przyczyn problemów z nauką u dziecka może być oczywiście zdecydowanie więcej: kiepski nauczyciel, który nie jest w stanie przekazać swoim uczniom wiedzy, problemy rodzinne dziecka lub z jego rówieśnikami, ogólna niechęć do przedmiotu lub zły wpływ towarzystwa. Do każdej przyczyny należy podejść w nieco inny sposób, a samo jej poszukiwanie warto rozpocząć od szczerej rozmowy z dzieckiem.

Domowe sposoby na problemy z nauką

Po nazwaniu przyczyny trudności warto rozpocząć od metod domowych. Sprawdzą się one szczególnie w sytuacji, gdy problemy z nauką wynikają z relacji z otoczeniem. Wówczas należy zająć się rozwiązaniem sporów domowych lub rówieśniczych, wytłumaczeniem dziecku kwestii złego wpływu środowiska, a także zwróceniem uwagi na ważną rolę nauki. Taka wstępna rozmowa to dobry wstęp do dalszego rozwiązywania trudności, już bezpośrednio związanych z nauką.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Podczas motywowania dziecka do nauki lepiej unikać nagród rzeczowych. Wówczas pociecha szybko przyzwyczai się, że nie warto przykładać się do obowiązku szkolnego za darmo. Zamiast tego lepiej zwrócić jej uwagę na dobre strony nauki. Warto razem poszukać ciekawych materiałów edukacyjnych, a także zastanowić się, jak zdobytą wiedzę można wykorzystać w praktyce. Aby dziecko chętnie się uczyło, trzeba je nauką zainteresować. W ten sposób motywacja pojawi się sama.

Atrakcyjne pomoce naukowe

Czasem problemem nie jest samo zdobycie wiedzy, ale sposób jej przekazywania. Dzieci szybko się nudzą, dlatego czytanie podręcznika nie pomoże im opanować szkolnego materiału. Zamiast tego lepiej poszukać ciekawych pomocy naukowych. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju quizy, prezentacje multimedialne, zbiorki zadań, a także gry edukacyjne. Warto także przygotować wraz z dzieckiem ręcznie robione pomoce naukowe, np. fiszki językowe.

Korepetycje i zajęcia wyrównawcze

W sytuacjach wyjątkowo trudnych, gdy dziecko nie jest w stanie opanować szkolnego materiału, a rodzic nie potrafi pomóc, warto poszukać odpowiednich korepetycji lub zajęć wyrównawczych. Profesjonalne zajęcia mogą pomóc wyrównać braki i przezwyciężyć problemy z nauką u dziecka. Oferty są bardzo zróżnicowane, zaś do uzupełniania braków w wiedzy najlepiej wybrać prywatnego korepetytora. Wówczas podejdzie on do swojego ucznia w sposób indywidualny, a czas zajęć będzie w pełni przeznaczony dla dziecka. O dobrych korepetytorów warto popytać wśród znajomych lub rodziny. Po wyrównaniu braków zaś można zapisać swoją pociechę na grupowe zajęcia dodatkowe, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom i uniknąć kolejnych problemów z nauką.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!