Powikłania po cesarskim cięciu -zespół popunkcyjny

Kobieta leży na łóżku i przykłada rękę do czoła

Badania szacują, że około 30 % kobiet po zabiegu cesarskiego cięcia odczuwa ból głowy. Z czym związany jest zespół popunkcyjny i jaką rolę w bólu głowy po cesarce odgrywa stres?

Ból głowy po cesarce

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn odczuwania bólu głowy po cesarskim cięciu. Najczęstszym jest zastosowane znieczulenie. Pozostałe to:

  • wahania ciśnienia krwi,
  • niedobór żelaza,
  • brak snu,
  • stres,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej,
  • stan przedrzucawkowy.

Ten ostatni to problem pojawiający się u kobiet, które mają wysokie ciśnienie krwi i obene w moczu białko. Na stan przedrzucawkowy wskazują takie objawy jak ból głowy, zaburzenia widzenia, zmniejszona potrzeba oddawania moczu oraz bóle brzucha.

Zespół popunkcyjny po cesarce

Popunkcyjny ból głowy po cesarce jest bezpośrednio związany z wykonywanym przed zabiegiem znieczuleniem zewnątrzoponowym i punkcji lędźwiowej. Ból głowy po cesarce powstaje wtedy na skutek wycieku płynu rdzeniowego i zmniejszenia ciśnienia. Reakcją organizmu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki.

Bólowi zlokalizowanemu w okolicy potylicy lub czoła towarzyszyć mogą mdłości, szum w uszach oraz zwiększona wrażliwość na światło. Objawy odczuwane są głównie w pozycji stojącej, a zmniejszeniu ulegają po położeniu.

Zespół popunkcyjny po cesarce pojawia się w ciągu 48h po zabiegu. Dziura powstała w błonie otaczającej rdzeń kręgowy ulegnie samo naprawie w ciągu kilku tygodni i nie wymaga leczenia.

Jak ograniczyć ból głowy po cesarce?

Pojawienie się objawów zespołu popunkcyjnego należy skonsultować z lekarzem. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpoczynek, ale pacjentka po cesarskim cięciu może wymagać podania kroplówki lub leków przeciwbólowych. Lekarz w razie konieczności włączyć może także leki przeciwwymiotne lub uspokajające.

W poważniejszych przypadkach zastosować można metodę „blood patch”, polegającą na wstrzyknięciu w miejscu punkcji niewielkiej ilości krwi pacjenta. Po 1-2 godzinach od zabiegu powstaje skrzep, a uciążliwe objawy ustępują.

Ból głowy po „cc” to nie wszystko! – inne powikłania po cesarce

Znieczulenie wykonywane przed zabiegiem jest niezbędne do rozwiązania ciąży w sposób chirurgiczny. Niestety wiąże się ono z ryzykiem powikłań. Jednym z nich jest mówiony już ból głowy po cesarce, ale możliwe są także:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból pleców,
  • odczuwane mrowienie,
  • spadek ciśnienia krwi.

Wszystkie niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!