Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu

dziecko w foteliku samochodowym

Wspólne podróżowanie z dzieckiem to nasza codzienność. Każdego dnia jeździmy do żłobka, przedszkola lub szkoły, zabieramy dzieci na zakupy lub wybieramy się na małe wycieczki. Dla wielu rodziców bardzo kuszące jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu. Wiąże się to jednak z pewnymi zagrożeniami. Jak przewozić dzieci w samochodzie, by nie narażać się na mandat i zadbać o ich bezpieczeństwo?

Dziecko na przednim siedzeniu – kwestie bezpieczeństwa

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Niestety poduszki powietrzne stworzone zostały z myślą o osobach dorosłych, a tym samym nie chronią dzieci. Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością nawet 300km/h, co daje dużą siłę uderzenia. Najmłodsi są zatem narażeni na niebezpieczne urazy głowy. American Academy of Pediatrics oraz wiele innych organizacji zaleca zatem, aby wszystkie dzieci w wieku poniżej 13 lat jeździły na tylnym siedzeniu.

Rodzice nastolatka, który chce jeździć na przednim siedzeniu mogą tymczasem ochronić go przed obrażeniami poprzez:

  • Odsunięcie przedniego siedzenie jak najdalej do tyłu.
  • Zapinanie pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj, że pas powinien przebiegać przez górną część klatki piersiowej,a nie szyję.
  • Stosowanie podwyższenia.

Przewóz dzieci w samochodzie

Podczas przewożenia dzieci w samochodzie bardzo ważne jest właściwe dopasowanie fotelika. Musi on mieć odpowiedni rozmiar i odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj, by nigdy nie umieszczać fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy z aktywną poduszką powietrzną! Jeśli konieczne jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, wyłącz poduszkę, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń.

  • Dzieci w wieku do 2 lat powinny jeździć w foteliku samochodowym zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Ten rodzaj fotelika samochodowego amortyzuje delikatną szyję i rdzeń kręgowy dziecka.
  • Dzieci w wieku od 2 do 8 lat mogą jeździć w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy aż osiągną maksymalną wagę dla danego siedziska.
  • Dzieci w wieku od 8 do 12 lat potrzebują podwyższenia mocowanego pasem. Zapewnia ono właściwe dopasowanie pasów bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko zranień podczas wypadku.
  • Dzieci powyżej 13 roku życia mogą jeździć na przednim siedzeniu, ale zawsze muszą mieć zapięte pasy.

Wybierając fotelik, zwróć m.in. uwagę na jego pasy bezpieczeństwa. Najlepsze są te 5-punktowe z regulacją i zamontowanymi ochraniaczami na ramiona.

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?

Polskie przepisy określają, że rodzic powinien przewozić dziecko w foteliku, dopóki nie osiągnie ono wzrostu ponad 150 cm. Dotyczy to wszystkich nieletnich bez względu na wiek.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – polskie przepisy

Uznaje się, że dziecko można przewozić na przednim siedzeniu, gdy:

  • ma ponad 150 cm wzrostu,
  • ma ponad 135 cm wzrostu i przewożone jest w odpowiednio dobranym foteliku,
  • jest niemowlęciem przewożonym tyłem do kierunku jazdy z dezaktywowaną poduszką powietrzną,
  • na tylnym siedzeniu znajdują się już młodsze dzieci w fotelikach i nie ma już opcji zamontowania kolejnego.

Jak przewozić dzieci w samochodzie? Wskazówki!

  • Najbezpieczniejsze miejsce w aucie to środkowe miejsce na tylnym siedzeniu (o ile ma trójpunktowe zapięcie).
  • Drugim miejscem, w którym najlepiej zamontować fotelik jest miejsce za fotelem pasażera.
  • Pamiętaj, by zimą zdejmować dziecku kurtkę lub kombinezon przed zapięciem pasów w foteliku!
  • Jeżeli masz więcej dzieci, a z tyłu można zamontować jedynie dwa foteliki, dopuszczalne jest posadzenie trzeciego dziecka między nimi o ile ma ponad 3 lata i jest zapięte w pasy bezpieczeństwa.

Przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi mandatem w wysokości 150zł oraz 6 punktami karnymi. Taka kara może czekać także osoby, które montują foteliki samochodowe niezgodnie z zaleceniami producentów.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!