Prawidłowa waga dziecka- ile powinno ważyć dziecko?

Po narodzinach dziecka rodzice często zastanawiają się, czy jego waga mieści się w normie. Porównują oni także swoje dzieci z ich rówieśnikami. Bardzo ważne jest, aby waga dziecka była prawidłowa, ponieważ to czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, pozwala stwierdzić czy jego rozwój właściwie przebiega. Nie ma jednej prawidłowej masy ciała, ponieważ wpływ na nią może mieć wiele czynników. Jednym z nich jest urodzeniowa masa ciała, ponieważ po porodzie każde dziecko może ważyć mniej lub więcej. Istnieją jednak pewne wytyczne, dzięki którym można stwierdzić, czy nasze dziecko prawidłowo przybiera na wadze.

Waga dziecka po porodzie

Nie ma jednej określonej prawidłowej wagi noworodka. Niektóre dzieci po porodzie ważą 2,5kg, a inne nawet 4,5. Zdarzają się też takie, które ważą ledwo ponad kilogram oraz takie, które ważą 5,5kg. Wpływ na masę urodzeniową ma kilka czynników. Są to:

  • czas trwania ciąży- dzieci przybierają na wadze przebywając w brzuchu mamy, więc wcześniak może ważyć mniej, a dziecko urodzone po terminie znacznie więcej
  • Palenie w czasie ciąży- matki, które palą papierosy, najczęściej rodzą dzieci o mniejszej masie ciała
  • Cukrzyca ciążowa- jeśli matka cierpi na tę chorobę, to maluch może mieć większą masę ciała
  • Czynniki genetyczne- niektóre noworodki ważą mniej lub więcej, bo mają po prostu taką predyspozycję genetyczną
  • Płeć- dziewczynki rodzą się z mniejszą masą urodzeniową niż chłopcy
  • Ciąża mnoga- jeśli matka rodzi więcej niż jedno dziecko, to dzieci będą prawdopodobnie ważyć mniej niż w przypadku porodu jednego dziecka

Ile niemowlak powinien przybierać na wadze?

To, ile powinien przybierać niemowlak, jest bardzo orientacyjne. Wszystko zależy od jego masy urodzeniowej. Często w pierwszych dniach życia dziecko traci na wadze, ale w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia ją odzyskuje. Później niemowlę powinno już tylko stopniowo przybierać na wadze. Warto obserwować wagę noworodka i wiedzieć, ile orientacyjnie powinien przybierać:

  • Do 4 miesiąca dziecko powinno przybierać od 140 do 230g na tydzień. 
  • Od 4 do 6 miesiąca dziecko powinno przybierać od 90 do 120g na tydzień
  • Od 6 do 12 miesiąca dziecko powinno przybierać od 50 do 80g na tydzień.

Po upływie 5-6 miesięcy od porodu urodzeniowa masa dziecka powinna się podwoić, a po ukończeniu przez dziecko roku potroić.

Ile niemowlę powinno ważyć w danym okresie życia?

Nie ma jednej właściwej masy ciała dziecka w danym okresie życia. Wszystkie wartości są orientacyjne. W pierwszym miesiącu życia dzieci średnio ważą około 4,5kg. Jest to jednak wartość uśredniona, więc przyjmuje się, że w pierwszym miesiącu życia dziecko powinno przybrać 1,3kg. W drugim miesiącu życia masa ciała dziecka powinna się zwiększyć o niepełny kilogram. Sytuacja wygląda tak samo w trzecim i czwartym miesiącu- dziecko powinno przybrać niepełny kilogram. W 6 miesiącu dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, więc jego waga powinna wynosić około 7kg. Od 6 do 10 miesiąca maluch powinien przybierać mniej więcej pół kg miesięcznie. Po pierwszych urodzinach dziecka jego masa powinna być trzykrotną masą urodzeniową. Dzieci ważą wtedy średnio 9,5-10kg.

Należy pamiętać, że wszystkie te wartości są orientacyjne. To, że nasze dziecko waży mniej lub więcej od drugiego dziecka, nie oznacza, że coś jest nie tak. Na masę ciała dziecka wpływ ma wiele czynników. Oprócz masy urodzeniowej wpływ na nią ma także stan zdrowia malucha oraz długość procesu ząbkowania. Jeśli mamy wątpliwości, czy masa ciała naszego dziecka jest prawidłowa, to należy skonsultować to z lekarzem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!