Co można jeść podczas karmienia piersią?

jedzenie

Niejedna młoda mama stresuje się, że jej wybory żywieniowe mogą wpływać na samopoczucie maluszka karmionego jej mlekiem. Przez lata, pod wpływem licznych badań poglądy na dietę mamy karmiącej się zmieniły. Aktualnie główne wytyczne to zdrowa zbilansowana dieta, dużo wody i regularne posiłki. 

Co jeść podczas karmienia piersią?

Nie jest wymagana specjalna dieta podczas karmienia piersią, ale to, co jesz, musi być zbilansowane pod względem odżywczym. Oznacza to mnóstwo owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych, takich jak owies, brązowy ryż oraz zboża i pieczywo oznaczone jako „pełnoziarniste”. Te produkty, podobnie jak ziemniaki, makaron i kuskus, są również bogate w skrobię, która jest ważnym źródłem energii.

Niezbędne jest również białko – dobre źródła to kurczak, jajka, rośliny strączkowe, soczewica, ryby i chuda wołowina – oraz zdrowe tłuszcze, które można znaleźć w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach, awokado i tłustych rybach, takich jak łosoś.

Jakie witaminy warto suplementować w czasie karmienia?

Najważniejszą witaminą zapewniającą zdrowe kości mamy jak i dziecka jest witamina D. Warto przyjmować witaminę zwłaszcza, w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy mamy mniejszą ekspozycję na promienie słoneczne. W celu dobrania dawki warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Innym ważnym składnikiem odżywczym jaki nie może zostać zbagatelizowany jest żelazo. Dużo mam karmiących boryka się z anemią i niedoborem żelaza. Kolejnym niezbędnym elementem znajdującym się w nabiale jest wapń. Każda mama, która karmi piersią powinna w swoich posiłkach uwzględnić jogurty, chudy ser i mleko. Dla mam, które nie jedzą produktów odzwierzęcych wapń świetnie uzupełni również tofu, sezam i zielone warzywa liściaste. 

Czego warto unikać karmiąc piersią?

  1. Ryby zawierające duże stężenie rtęci 

Ryby są doskonałym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-3 i można je spożywać z umiarem podczas karmienia piersią. Niektóre rodzaje ryb, takie jak miecznik i makrela królewska, mają wysoki poziom rtęci. Może ona przedostać się do mleka matki i negatywnie wpłynąć na dziecko. Z tego powodu najlepiej jeść nie więcej niż 140 gram ryby dwa razy w tygodniu.

  1. Kawa i herbata

Nie ma nakazu, aby całkowicie przestać pić wyżej wspomniane napoje. Rozumiemy, że czasem ciężko zacząć dzień, bez filiżanki kawy (zwłaszcza po nieprzespanej nocy). Kofeina zawarta w kawie i herbacie trafia do mleka matki, co może utrudniać drzemkę zarówno Tobie, jak i Twojemu maleństwu. Ciało Twojego dziecka nie przetwarza kofeiny tak szybko jak Twoje, a jej spożywanie może zaburzyć jego harmonogram snu.

  1. Alkohol 

Najbezpieczniej jest dla dziecka, jeśli w ogóle nie pijesz alkoholu w czasie karmienia. Jeśli zdecydujesz się na lampkę wina, kluczowe znaczenie mają wyczucie czasu i umiar. Alkohol zwykle metabolizuje się w ciągu jednej do dwóch godzin. Gdy wydostanie się z krwiobiegu, nie będzie już w mleku. Jeśli masz zamiar pić, wypij jednego drinka zaraz po ostatniej sesji karmienia. To da Twojemu organizmowi czas na metabolizowanie alkoholu, tak aby nie wpływał on niekorzystnie na dziecko podczas następnej karmienia. Odciąganie i wylewanie mleka nie jest konieczne, o ile zachowasz odpowiedni odstęp między wypiciem alkoholu, a karmieniem. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!