Gaworzenie – kiedy dziecko zaczyna gaworzyć

kobieta z dzieckiem na rękach

Dziecko uczy się wydawać z siebie dźwięki już 6 tygodni od porodu. Oprócz gaworzenia i gugania, dzieci również w tym czasie zaczynają się uśmiechać. Teraz duża rola spoczywa na rodzicach, żeby wejść w dialog ze swoim dzieckiem, bowiem najwięcej uczy się ono przez interakcję i naśladowanie innych. 

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć? 

W pierwszych etapach życia głównym środkiem komunikacji dziecka ze światem jest jego płacz. Z wiekiem i zdobywaniem nowych umiejętności maluszek zaczyna w inny sposób wyrażać swoje emocje, potrzeby i zadowolenie. Dzieci zaczynają gaworzyć około 3-4 miesiąca życia, wydając z siebie podwójne sylaby. Wcześniejszy etap, który rodzice mogą zauważyć to głużenie, kiedy dziecko “mówi” do nas dźwiękami jednosylabowymi. Niemowlęta zaczynają gaworzyć nawiązując kontakt z rodzicami przez odpowiadanie na ich słowa. Gaworzenie to bardzo dobry znak w rozwoju, jest to pierwszy krok w nauce mówienia. Dziecko z czasem uczy się świadomie posługiwać się dźwiękami i za ich pomocą komunikować się z otaczającym światem. 

Jak zachęcić dziecko do gaworzenia? 

Każde dziecko rozwija się swoim rytmem, warto jednak poświęcać dziecku czas i przez zabawę zachęcać do wydawania dźwięków i gaworzenia.

Kilka porad jak pomóc dziecku rozwijać zdolności werbalne:

  1. Zwracaj się do dziecka i zadawaj mu pytania

Mów do dziecka jak do równorzędnego partnera rozmowy, zadawaj pytania jak się dziś czuję czy co widzi na obrazku. Może to być początkowo krępujące, zwłaszcza w miejscach publicznych, ale udowodniono, że sprzyja to rozwojowi dziecka. 

  1. Rozmawiaj z dzieckiem twarzą w twarz

Dziecko uczy się mówić przez naśladowanie naszych umiejętności, patrzy na ułożenie ust i języka, po czym samo próbuje zrobić to samo. Zadbaj, aby dziecko mogło wyraźnie widzieć twoją twarz. Zaleca się nawet, aby pomalować usta czerwoną szminką, aby dziecko mogło je jeszcze lepiej zobaczyć. 

  1. Naśladuj dźwięki dziecka

To wspaniała zabawa, kiedy możesz porozmawiać z dzieckiem za pomocą jego środków komunikacji. Powtarzaj wypowiedziane przez dziecko guganie i zachęcaj je do wspólnego hałasowania. 

  1. Opowiadaj dziecku historię

Im więcej słów twoje dziecko usłyszy, tym więcej słów pozna. Zaleca się już od maleńkości mówić do dziecka pełnymi zdaniami i używać bogatego słownictwa. Nawet jeśli wydaje się, że dziecko nie rozumie, to na pewno słucha twojego głosu i w taki sposób się uczy. Długie rozmowy z dzieckiem są inwestycją na przyszłość i w okolicach pierwszych urodzin na pewno zaprocentują. 

  1. Śpiewaj dla swojego dziecka

Kołysanki, hity z radia i przeboje młodości wszystkie znane Ci piosenki są dozwolone. Melodia na pewno zainteresuje malucha i przyłączy się do zabawy.  

  1. Spędzaj czas z dzieckiem 

To może banalne, ale kiedy jesteście razem poświęć dziecku dużo uwagi i zainteresowania. 

Co kiedy dziecko nie gaworzy? 

Czy brak gaworzenia u dziecka, które ukończyło 6 miesiąc życia może być powodem do niepokoju?  Niestety, jest to kwestia którą powinno się skonsultować z pediatrą lub logopedą. Zwłaszcza warto zwrócić szczególną uwagę jeśli nie występuje u dziecka też głużenie. Gaworzenie jest ważnym etapem nauki mówienia i zazwyczaj nie może zostać pominięte. Brak gaworzenia może świadczyć o problemach dziecka ze słuchem, aparatem mowy, może to wskazywać na problemy neurologiczne. Brak gaworzenia może być spowodowany również zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzieci u których występuje głuchota, mogą wydawać dźwięki i gaworzyć, ale nie będą w stanie nauczyć się powtarzać sylab, a hałas nie będzie wpływał na ich sen i poczucie bezpieczeństwa. Wady aparatu mowy, może połączyć z problemem z przyjmowaniem stałych pokarmów przez dziecko u którego rozszerzono dietę. 

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Następnym etapem po gaworzeniu, jest nauka posługiwania się słowami, a następnie zdaniami. Na pierwsze “mama” czy “tata” rodzice zazwyczaj muszą poczekać do pierwszych urodzin dziecka. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko wzbogaca, swój zakres słownictwa i operuje większą liczbą wyrazów, co pozwala lepiej się komunikować. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!