Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jak wybrać?

nosidełko dla małego dziecka

Wiele osób traktuje okulary przeciwsłoneczne dla dzieci jako modę lub fanaberię rodziców, tymczasem jest to sposób ochrony wzroku małego człowieka. Niestety, okulary kupione w popularnych sieciówkach mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Jak zatem wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt

Okulary słoneczne dla dzieci to nie tylko moda! Promienie UV może uszkadzać struktury ludzkiego oka, dlatego okuliści coraz częściej radzą, by dzieci zakładały okulary przeciwsłoneczne w każdy słoneczny dzień! Taka profilaktyka nie tylko zapobiega oparzeniom słonecznym powiek, ale także uszkodzeniom delikatnych tkanek oka, jak siatkówka,tęczówka oraz soczewka.

Naukowcy określają, że długotrwałe uszkodzenia oczu spowodowane promieniami UV są związane z kumulatywną ekspozycją, czyli narażeniem na promieniowanie UV w ciągu całego życia. Badania wskazują, że od 60 do 80 procent ekspozycji ma miejsce przed osiągnięciem pełnoletności. W związku z tym warto jak najwcześniej zacząć chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV.

Oczy małego dziecka rozwijają się wraz z nim, dlatego specjaliści zalecają, aby wszystkie dzieci do 10 roku życia nosiły okulary przeciwsłoneczne. Powinny być one jednak odpowiednie!

Dlaczego oczy dzieci są bardziej zagrożone niż dorosłych?

Struktury oka dziecka są inne niż u osoby dorosłej. Różnice te powodują, że do siatkówki dziecka dociera więcej krótkich fal światła, które mogą prowadzić do rozwoju zaćmy w późniejszym wieku. Dodatkowo dzieci i młodzież zazwyczaj spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż dorośli.

Przed jakimi chorobami chronią okulary słoneczne?

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne w młodym wieku może przyczyniać się do rozwoju:

  • zaćmy,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • posłoneczne zapalenie spojówek,
  • posłoneczne zapalenie rogówki,
  • raka kolczystokomórkowego rogówki,
  • skrzydlika.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Okulary słoneczne dla dzieci dostępne są w wielu sklepach sieciowych oraz internetowych. Nie wszystkie są jednak dobre dla wzroku.Nie warto ulegać pokusie zakupu taniej, kolorowej pary z bohaterem ulubionej bajki. Dziecko musi nosić okulary przeciwsłoneczne z soczewkami, które blokują 99% lub więcej promieni słonecznych!!! Kupując okulary dla dziecka trzeba upewnić się, że będą one chroniły jego oczy!

Inne cechy, jakie powinny posiadać dziecięce okulary to lekkie soczewki z poliwęglanu, zapewniające wygodę i odporność na uderzenia.

Istotny jest rozmiar. Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt w wieku 0-12 miesięcy są inne niż dla starszaków. Zawsze należy zwracać uwagę na to, jak przylegają raz czy odpowiednio zasłaniają oczy. Oprawki okularowe dla dzieci w wieku niemowlęcym są zwykle sylikonowe z możliwością regulacji, co sprawia, że są lepiej dopasowane, wygodniejsze oraz trudniejsze do zgubienia.

Etui na okulary dla dziecka zwykle dołączone jest do okularów i ma formę woreczka lub gumowego etui zapinanego na zatrzask.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar,
  • pochłanianie promieniowania UV A, UVB, UVC
  • występowanie powłoki antyrefleksyjnej,
  • trwałość soczewek,
  • elastyczność oprawek,
  • brak BPA w składzie.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z polaryzacją

Ostatnim ważnym elementem jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne to dobry wybór, gdy potrzebna jest maksymalna ochrona oczu i dobry komfort widzenia. Takie soczewki przyczyniają się do redukcji refleksów światła oraz poprawy kontrastu. Noszące je osoby zauważają także lepsze postrzeganie głębi niż w innych okularach.

Ile kosztują okulary dla dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka kosztują około 150 złotych. Okulary dla 3 latki lub starszych dzieci to podobny wydatek. W tej cenie otrzymujemy jednak bezpieczne i naprawdę dobre produkty.

Co robić, gdy dziecko nie chce nosić okularów przeciwsłonecznych?

W przypadku, gdy niemowlę lub małe dziecko nie chce nosić okularów przeciwsłonecznych, nie należy panikować. W tym czasie należy zadbać, by dziecko nosiło czapkę z daszkiem lub kapelusz z rondem. Dobrym pomysłem są ubrania przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV jest wyższe latem oraz w godzinach 10-14, więc w przypadku dzieci nielubiących okularów można unikać ekspozycji w tych godzinach. Specjaliści donoszą jednak, że ochrona oczu powinna być stosowana przez cały rok również w godzinach popołudniowych.

Co jakiś czas warto podejmować jednak próby zakładania okularów słonecznych lub zdecydować się wypróbowanie innego modelu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!