Komputer cyklu – jak działa i czy warto z niego korzystać?

Kobieta przegląda telefon

Antykoncepcja niewątpliwie większości kobiet kojarzy się z tabletkami lub wkładkami domacicznymi. Rozwój technologii pozwolił jednak na stworzenie tzw. komputerów cyklu. Czy antykoncepcja bez prezerwatyw i hormonów jest możliwa?

Komputer cyklu – co to jest?

Komputer cyklu wyznacza dni płodne oraz niepłodne w cyklu miesięcznym kobiety. Jest to niewielkie urządzenie diagnostyczne nazywane inaczej kalkulatorem płodności. Ma ono zaprogramowaną bogatą bazę danych z różnymi możliwościami przebiegu cykli menstruacyjnych oraz bardzo czułe sensory umożliwiające pomiar temperatury z dokładnością do setnych części stopnia.

Na rynku dostępne są różne modele. Istnieją bransoletki lub kieszonkowe komputery. Występują także te specjalnie przeznaczone dla par starających się o dziecko.

Komputer owulacyjny – jak działa?

Różne modele działają w dwóch trybach – antykoncepcji bez hormonów i planowania dziecka. Komputer cyklu wyznacza dni płodne i niepłodne na podstawie porannych pomiarów temperatury. W urządzeniach istnieje także opcja wprowadzenia informacji o śluzie szyjkowym. Komputer owulacyjny pozwala dodatkowo na wprowadzenie szeregu innych danych, które mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny np. o podróży, imprezie, współżyciu czy chorobie.

Pomiar temperatury trwa około 30 sekund, a urządzenie wyposażone jest w opcję alarmu przypominające o konieczności wykonania badania. Następnie komputer przetwarza dane i informuje właścicielkę o tym, czy trwają dni płodne, czy niepłodne.

Na wyświetlaczu dostępne są informacje o aktualnym statusie płodności oraz prognozach na najbliższe dni, co pozwala na podjęcie odpowiednich dla danej osoby decyzji. Kobieta może zdecydować się na wstrzemięźliwość seksualną lub dodatkowe metody antykoncepcji. Jest to produkt medyczny, który charakteryzuje się nawet 99% skutecznością.

Komputer cyklu dla przyszłej mamy

Kobiety starające się o dziecko mogą wykorzystać urządzenie do precyzyjnego określenia czasu owulacji. Modele “baby” przeznaczone są także do informowania o potencjalnej ciąży, dacie porodu oraz prognozowanej płci dziecka. Według producentów już po 4 dniach od stosunku komputer poinformuje użytkowniczkę o możliwej ciąży, by po 18 dniach ją potwierdzić. Wspomaganie się komputerem zwiększa szanse na zapłodnienie nawet o 50%,

To samo urządzenie po porodzie może zostać wykorzystane jako bezpieczna i naturalna metoda antykoncepcji.

Komputer cyklu – opinie, wady i zalety

Komputer płodności cieszy się pozytywnymi opiniami setek użytkowniczek, które donoszą o potwierdzeniu jego skuteczności wykrywania owulacji badaniami ginekologicznymi. Jego skuteczność określona za pomocą wskaźnika Pearla jest zbliżona do skuteczności tabletek hormonalnych i wyższa niż prezerwatyw, czy stosowania samodzielnej obserwacji cyklu.

Komputer owulacyjny nadaje się zarówno dla kobiet z regularnymi cyklami, jak i matek karmiących. Jego ogromną zaletą jest możliwość wykrycia cykli bezowulacyjnych oraz niewydolności ciałka żółtego. Dołączenie wydruków z urządzenia może być wartościowym dokumentem dla lekarza ginekologa.

Pominięcie pomiarów lub nieprawidłowa technika mogą doprowadzić do wskazań różniących się od stanu faktycznego.

Komputer cyklu to duży jednorazowy wydatek, ale przypuszczalnie będzie on służył przez conajmniej kilka lat! Jego zakup powinny rozważyć kobiety, które nie czują się dobrze z antykoncepcją hormonalną.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!