Odstawienie tabletek a ciąża: kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby zajść w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod, której celem jest zabezpieczenie przed ciążą. Co więcej, bardzo często wybierane są także w celach terapeutycznych, np. podczas problemów z cyklem menstruacyjnym. Jeżeli chodzi o płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – przychodzi ona zazwyczaj dość szybko. Zaledwie w kilka miesięcy organizm jest całkowicie gotowy na poczęcie dziecka, a u niektórych kobiet całkowita płodność wraca praktycznie wraz z chwilą odstawienia tabletek. Nowoczesna antykoncepcja hormonalna nie pozostawia niemal żadnego spustoszenia w organizmie kobiet – niezależnie od tego, jak długo była przyjmowana. 

Działanie tabletek antykoncepcyjnych

W składzie doustnej antykoncepcji hormonalnej znajdziemy gestageny (w przypadku tabletek jednoskładnikowych) lub gestageny oraz estrogeny (w przypadku tabletek dwuskładnikowych). Mają one za zadanie blokować owulację, co prowadzić ma do niemożności zajścia w ciążę. Tabletki przyjmowane są codziennie, jednak to przez jaki czas, jest zależne od ich rodzaju. Obecnie na rynku najczęściej przyjmowanymi pigułkami są te zażywane przez przez 21, 24 lub 28 dni. Co ważne, po tabletki należy sięgać o tej samej porze każdego dnia. Zaletą doustnej antykoncepcji jest fakt, że mają one odwracalne działanie, co oznacza, że po ich odstawieniu niemalże natychmiast powraca owulacja, a co za tym idzie – możliwość zapłodnienia.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się zdecydować?

W momencie, kiedy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu starania się o dziecko, konieczne jest zrezygnowanie z przyjmowania doustnej antykoncepcji. Przed rezygnacją z pigułek warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem, a swoje działania podejmować biorąc pod uwagę jego rady. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest odstawienie tabletek w trakcie zażywanego opakowania. Warto wiedzieć, że tak nagłe odstawienie bardzo często w następstwie powoduje zaburzenie całego cyklu miesiączkowego. Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie zatem odstawienie ich wraz z końcem opakowania.

Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można starać się o dziecko?

Prawdą jest, że każdy organizm jest inny, a to, jak szybko kobieta będzie mogła zajść w ciążę po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, stanowi kwestię całkowicie indywidualną, a także zależy od rodzaju tabletek, jakie przyjmujemy. Nie jest istotny fakt, czy są to tabletki jedno- czy dwuskładnikowe. Różni się jednak statystyczny czas po odstawieniu tabletek, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. W momencie, kiedy do czynienia mamy z tabletkami dwuskładnikowymi szacuje się ze prawie połowa kobiet zachodzi w ciążę po około trzech miesiącach, a większość po roku czasu. W przypadku tabletek jednoskładnikowych, dni płodne z reguły występują podczas najbliższego cyklu, a większość kobiet zachodzi pomyślnie w ciążę w ciągu pół roku. Dokładny czas, w którym kobieta może zajść w ciążę warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. 

Czy zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej może stwarzać problemy?

Bardzo często zdarza się, że pary, które rozpoczęły już starania o dziecko, niekrótko muszą czekać na spełnienie swoich marzeń. Przeszkody nie stanowi jednak z reguły wcześniejsza forma przyjmowanej antykoncepcji. Istnieje bowiem niezliczona ilość czynników mających wpływ na niemożność zajścia w ciążę. Warto wiedzieć, że płodność kobiety maleje mniej więcej po 25. roku życia. Co się z tym wiążę? Jeżeli przyjmujemy antykoncepcję przez wiele lat, problemy z zaciążeniem mogą wynikać nie bezpośrednio z faktu ich przyjmowania, a z tego, iż organizm jest coraz starszy. Wśród innych powodów wyróżnia się najczęściej problemy z plemnikami mężczyzny, a także problemy na tle genetycznym. W każdym przypadku, kiedy starania nie przynoszą rezultatu, należy skonsultować się ze specjalistą.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!