Mozart dla dzieci podczas ciąży. Na czym polega Efekt Mozarta?

kobieta gramofon

Przyszli rodzice od momentu poczęcia zastanawiają się jakie będzie ich przyszłe dziecko. Chcąc zacząć rozwój i stymulację płodu już w brzuchu mamy poleca się w ciąży słuchać muzyki klasycznej. Ten trend nosi nazwę “Efekt Mozarta”.

W trzecim trymestrze ciąży słuch dziecka jest już na tyle rozwinięty, że rozpoznaje on głosy mamy i taty. Istnieje przeświadczenie, że muzyka klasyczna pozytywnie wpływa na aktywność mózgu dziecka w łonie matki. W poniższym artykule wymieniamy korzyści płynące ze słuchania muzyki klasycznej. 

Efekt Mozarta – historia powstania

W 1993 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badanie, w którym grupa nastoletnich studentów przed przystąpieniem do egzaminu miała wysłuchać utworu muzycznego. Pierwszej grupie puszczono Sonatę Mozarta na dwa fortepiany D-dur przed przystąpieniem do testu, który mierzył umiejętności rozumowania przestrzennego. Druga grupa odsłuchała utworu z innego gatunku muzycznego. Studenci, którzy znaleźli się w trzeciej grupie po prostu przystąpili do testu, bez słuchania muzyki.  Ci sami naukowcy powtórzyli to badanie w 1995 roku na innej grupie. W obu tych badaniach byli w stanie wykazać, że uczniowie, którzy słuchali Mozarta mieli lepsze wyniki w testach. W porównaniu z dwoma innymi grupami, które słuchały innego rodzaju muzyki lub nie słuchały żadnego utworu.

Eksperyment nazwany został „Efektem Mozarta”, doprowadził do powstania przekonania, że ​​słuchanie muzyki klasycznej w czasie ciąży uczyni dziecko inteligentniejszym człowiekiem.

Zalety słuchania muzyki klasycznej w czasie ciąży

Słuchanie muzyki klasycznej, w szczególności twórczości Mozarta jest przez wielu polecane i rekomendowane. Są to jednak tylko hipotetyczne teorie, że muzyka klasyczna dla dzieci bezpośrednio wpływa na poziom inteligencji. Korzyści te nie zostały jeszcze zweryfikowane ze względu na trudności w badaniu nienarodzonego dziecka. 

Słuchanie muzyki klasycznej przez bobasy może być bardzo relaksujące dla młodej mamy, dlatego mimo braku naukowego potwierdzenia warto od czasu do czasu włączyć taką playlistę. Według niektórych słuchanie muzyki klasycznej może mieć szerokie korzyści. 

  • pomaga w rozwoju połączeń neuronów w części mózgu, która jest odpowiedzialna za rozumowanie przestrzenne;
  • muzyka klasyczna pomaga poprawić zdolność zapamiętywania nienarodzonego dziecka. Niektóre dzieci wykazywały nawet upodobania do muzyki czy piosenek, które odtwarzane lub śpiewane przez matkę, gdy były jeszcze w brzuchu;
  • dzieci rozwijają zamiłowanie do muzyki, którą słyszały w łonie matki. Po urodzeniu wykazują znajomość zapamiętanych melodii. Pozwalają się im zrelaksować, poprawić nastrój lub pomagają zasnąć;
  • muzyka klasyczna i złożone melodie mają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Mówi się, że te dzieci, gdy się rodzą, są zdrowsze, mądrzejsze i mają pogodne usposobienie;
  • muzyka klasyczna słuchana w czasie ciąży pomaga w kształtowaniu pozytywnych cech osobowości u dziecka;

Są to jedynie założenia, które nie znalazły jednoznacznego potwierdzenia w świecie nauki. Mimo tego, naukowcy i lekarze nie widzą przeciwwskazań, żeby puszczać dziecku muzykę klasyczną w czasie trwania ciąży. 

Dajcie znać, czy według Was Efekt Mozarta działa!?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!