Małowodzie – co zrobić gdy masz mało wód płodowych

brzuch ciążowy

Płyn owodniowy i jego ilość jest bardzo ważnym aspektem prawidłowego rozwoju płodu. Gdy wód płodowych jest zbyt mało mówimy o małowodziu. Czy są sposoby, aby poprawić tę sytuację? 

Płyn owodniowy jest częścią systemu podtrzymywania życia i rozwoju dziecka w brzuchu matki. Chroni dziecko i wspomaga rozwój mięśni, kończyn, płuc i układu pokarmowego. Płyn owodniowy powstaje wkrótce po utworzeniu się worka owodniowego, około 12 dni po zapłodnieniu. Najpierw składa się z wody dostarczanej przez matkę, a następnie przez około 20 tygodni głównym jego składnikiem jest mocz wydalany przez płód. Małowodzie to zjawisko, gdy płyn owodniowy jest mniejszy niż norma. Związane jest to z nieprawidłowym działaniem łożyska. 

Płyn owodniowy – dlaczego jest tak istotny?

Dziecko, które rośnie w brzuchu jest cały czas zanurzone w wodach płodowych. Płyn owodniowy jest tak ważny, bo od jego obecności i jakości zależne jest życie i zdrowie płodu. Odpowiedzialny jest również za rozwój motoryki dziecka przez możliwość poruszania się oraz amortyzację. Ma ogromny wpływ na rozwój narządów wewnętrznych dziecka, utrzymanie optymalnej temperatury ciała oraz zapobieganie infekcjom z zewnątrz. Dlatego sytuacja, gdy wód jest mniej niż powinno jest bardzo niebezpieczna. Może prowadzić między innymi do zahamowania wzrostu płodu, niedotlenienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, porażenia mózgowego. Może wystąpić w dowolnym momencie ciąży, ale najczęściej występuje w ostatnim trymestrze ciąży. 

Czym jest małowodzie? 

Małowodzie występuje u 4-8% kobiet spodziewających się dziecka. Małowodzie wykrywane jest przy wizycie ginekologicznej, na której lekarz zawsze sprawdza ilość wód oraz wydolność łożyska. Kobieta, która ma stwierdzone małowodzie często jest poddawana hospitalizacji. Zaleca się jej dużo leżeć, odpoczywać oraz dużo pić. Płód jest pod stałą obserwacją, w momencie zagrożenia życia natychmiast są podjęte działania prowadzące do rozwiązania. W sytuacji, gdy wód jest mało związane jest to z niewydolnością łożyska. Do przyczyn małowodzia można zaliczyć: cukrzycę ciążową, nadciśnienie, choroby nerek, kolagenozy układu krwionośnego lub odwodnienie organizmu. 

Małowodzie – jak wygląda leczenie?

Leczenie niskiego poziomu płynu owodniowego zależy od jego przyczyny i od tego, jak zaawansowana jest ciąża. Niektóre przyczyny małowodzia mają proste rozwiązanie, ale inne mogą wymagać bardziej intensywnej interwencji medycznej.

1. Nawodnienie organizmu 

W każdej ciąży picie dużej ilości wody może mieć ogromne znaczenie. Według jednego z badań, nawodnienie jest bardzo pomocne w podnoszeniu poziomu płynu owodniowego u kobiet między 37 a 41 tygodniem ciąży.

2. Amnioinfuzja

Amnioinfuzja ma miejsce, gdy lekarz wstrzykuje roztwór słonej wody (soli fizjologicznej) przez szyjkę macicy do worka owodniowego. Może to przynajmniej czasowo zwiększyć poziom płynu owodniowego. Ma to również na celu zwiększenie widoczności dziecka w badaniu ultrasonograficznym lub przed porodem, jeśli tętno dziecka jest nieprawidłowe.

3. Kroplówki dożylne

Lekarz może zalecić podanie dożylnie leków wspomagających nawadnianie. Może to być szczególnie pomocne, przy odwodnieniu z powodu nudności lub wymiotów.

4.Leczenie wcześniej istniejących przyczyn

Ponieważ niski poziom płynu owodniowego może być spowodowany stanami podstawowymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, leczenie tych stanów może poprawić poziom. Może to obejmować przyjmowanie leków, monitorowanie poziomu cukru we krwi lub częstsze wizyty u lekarza.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!