Linea Negra – kreska na brzuchu w ciąży

linea negra ciężarny brzuch dzecięce buciki

Wśród zmian ciała kobiety w ciąży istotną rolę mają przemiany wyglądu brzucha. Oprócz zwiększenia swoich rozmiarów na brzuchu ciężarnej kobiety może pojawić się długa ciemna linia o szerokości około pół centymetra. Czy to jest normalne i bezpieczne? 

Linia ta nosi nazwę Linea Negra ( od łac. ciemna linia) rozciągająca się od wzgórka łonowego po pępek, czasami sięga aż do wysokości piersi. Linia ma wyraźnie ciemniejszy kolor niż odcień naszej skóry. Jest całkowicie normalnym i bezpiecznym objawem ciąży. Wywoływana jest przez zmiany hormonalne i utrzymuje się nawet kilka miesięcy po porodzie. 

Co powoduje powstanie Linea Negra?

Linea Negra jest wynikiem wahań hormonów w czasie ciąży. Jedna z teorii głosi, że hormony powodują, że organizm wytwarza większą ilość melaniny (związku odpowiedzialnego za pigmentację skóry), a ta dodatkowa pigmentacja objawia się jako ciemne przebarwienie na ciążowym na brzuchu. Dotyczy to kobiet o różnych kolorach skóry, chociaż Linea Nigra może być bardziej widoczna u kobiet o jasnej karnacji. Ciemna linia na brzuchu pojawia się okolicach drugiego trymestru ciąży i wraz z rośnięciem brzucha robi się większa i ciemniejsza. Nie wszystkie młode mamy będą miały na brzuchu ciemniejsze przebarwienie, badania pokazują, że dotyczy to około 75% kobiet, a wystąpienie linii jest indywidualną kwestią. 

Czy z ciemnej linii na brzuchu da się wyczytać płeć dziecka? 

Według przesądów naszych babć z ciemnej linii na brzuchu ciężarnej można wyczytać płeć dziecka. Jeśli linia jest krótka i sięga jedynie do pępka, będzie dziewczynka. Jeśli linia jest aż do wysokości żeber młoda mama może nosić pod sercem chłopca. Oczywiście te metody nie mają potwierdzenia w świecie naukowym. 

Po co jest Linea Negra?

Według opinii niektórych położnych Linea Negra ma służyć noworodkowi, który w ten sposób ma znaleźć piersi mamy. Wzrok nowo narodzonych dzieci jest bardzo słaby, więc ciemny wyrazisty kolor na jaśniejszej skórze może być pomocny w odnalezieniu mleka mamy. Te same wyjaśnienie jest też, przewidziane dlaczego w ciąży sutki stają się ciemniejsze. 

Kiedy Linea Negra znika? 

Ciemna linia na brzuchu młodej mamy zwykle zanika i blednie po porodzie. Zazwyczaj odbywa się to w przeciągu kilku tygodni od porodu. Jest to czas w którym gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży oraz brzuch powoli się zmniejsza wraz z kurczeniem macicy. U niektórych mam Linea Negra może zaniknąć dopiero po roku od porodu. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!