Lewatywa przed porodem

Dowody z badań naukowych nie potwierdzają już rutynowego stosowania lewatywy przed porodem lub w jego trakcie, ponieważ nie ma ona żadnego korzystnego wpływu na zmniejszenie ryzyka zakażeń matek i noworodków. Lewatywy nie są konieczne z medycznego punktu widzenia, ale są standardową praktyką w większości szpitali w Polsce. 

Jak się robi lewatywę?

Procedura jest wykonywana na kobietach wkrótce po przyjęciu ich do szpitala w trakcie porodu. Podczas lewatywy do odbytnicy wprowadza się cewnik i wstrzykuje mydło lub sól fizjologiczną, aby opróżnić jelita ze stolca. Procedura może być nieco zawstydzająca i niewygodna. 

Powszechnie uważa się, że lewatywy: 

  • Przynoszą pomoc w przyspieszeniu porodu. 
  • Zmniejszają ryzyko zarażenia się noworodka i matki. 
  • Zmniejszają dyskomfort związany z oddaniem dużego wypróżnienia wkrótce po porodzie. 
  • Minimalizują ryzyko pęknięcia rany po nacięciu krocza, co jest bardziej prawdopodobne w przypadku dużego wypróżnienia zaraz po porodzie.

Nie wszystkie powyższe są prawdziwe. Lewatywa pomaga oczyścić przewód pokarmowy przed porodem. Zapewnia również, że matka nie oddaje przypadkowo stolca podczas porodu. Ale nie ma wystarczających dowodów na poparcie innych twierdzeń.

Niektóre badania wskazują, że stosowanie lewatywy nie:

  • Skraca czasu porodu
  • Zmniejsza lub zwiększa wskaźnik infekcji matek lub dzieci
  • Daje pewności, że rana po nacięciu krocza nie pęknie, gdy po porodzie nastąpi wypróżnienie

Ministerstwo Zdrowia w wydanej w 2005 roku dyrektywie stanowi, że lewatywę należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, np. Gdy kobieta skarży się na zaparcia. Można go również podać, jeśli kobieta chce mieć lewatywę. Niektóre kobiety wolą oczyścić jelita przed porodem. Ale jeśli nie czujesz się komfortowo, jeśli chodzi o lewatywę, porozmawiaj z lekarzem podczas jednej z wizyt kontrolnych.

Obawa przed wypróżnieniem podczas porodu jest całkiem naturalna. Gdy dziecko schodzi do kanału rodnego, jelito jest ściśnięte, a zawartość często wydostaje się na zewnątrz. Jednak staraj się nie martwić zbytnio. Pielęgniarki na sali porodowej zwykle mają pod ręką watę lub chusteczki higieniczne, aby usunąć tę niewielką ilość odchodów. Większość kobiet nawet nie wie, że to się stało! Ponadto wiele kobiet zauważa, że rozpoczynają poród z lekkim rozstrojem żołądka lub biegunką, co powoduje, że kilkakrotnie chodzą do łazienki. Jest to naturalny sposób na przygotowanie jelita do porodu. W przypadku większości kobiet poród trwa wiele godzin, więc prawdopodobnie i tak będziesz mieć czas i chęć wypróżnienia się. Naprawdę nie musisz nic brać, aby zmusić jelito do opróżnienia – po prostu posłuchaj swojego ciała i idź, kiedy możesz. Jeśli po przybyciu do szpitala czujesz, że jelita są pełne i niewygodne, możesz zdecydować się na lewatywę. 

Czy potrzebuję lewatywy? 

Niektóre kobiety nie wiedzą, że przed porodem może pojawić się kwestia lewatywy. Lewatywom nie są już rutynowo podawane rodzące matki. Kiedyś praktykujący przyjęli tę zasadę, aby opróżnić wnętrzności kobiety, zanim jej dziecko przejdzie przez kanał rodny, wierząc, że przy mniejszym zatłoczeniu dziecko wyłoni się łatwiej i do bardziej sterylnego środowiska. Matki nie protestowały, ponieważ wszyscy są zawstydzeni możliwością wypróżnienia, a także dziecka na sali porodowej. Ale ponieważ większość porodów jest wywoływana przez luźne wypróżnienia, zanim skurcze się pojawią, i tak nie zgromadzi się zbyt duża ilość odchodów. Niewiele jest dowodów na to, że wykonanie lewatywy sprawi, że poród będzie łatwiejszy i czystszy. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!